برای آرامش اعصاب چه بخورید؟

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تاریخ ویرایش: 1400/05/19
ورود مقاله: 1391/07/17
person.webp 6958
heart.webp 0

برای آرامش اعصاب چه بخورید؟

 

خوشبختانه بعضی از دلایل بروز بیماری های روانی صرفا به تغذیه مربوط می شوند، بنابراین می توان با تغییر صحیح شیوۀ رژیم غذایی آن را برطرف ساخت. از مدت ها پیش ثابت شده است که کمبود ویتامین های گروه b می تواند یک نوع جنون ایجاد کند.
تحقیقات نشان می دهد کسانی که تحت رژیم های غذایی فاقد ویتامین های گروه b قرار گرفته اند، به اختلال روانی، اضطراب شدید و افسردگی مبتلا شده اند. این آزمایش ها به صراحت ثابت می کند که کمبود ویتامین های b می تواند یکی از علل اصلی بعضی از اختلالات روانی باشد.

گروهی از دانشمندان در سوئد، مغز اشخاصی را که در حالت جنون از دنیا رفته بودند، با مغز اشخاصی که با مرگ های ناگهانی و به طور عادی مرده بودند تشریح و مقایسه کردند و دریافتند که چهار ماده در مغز اشخاص عادی وجود دارد که در مغز کسانی که در اثر جنون جان خود را از دست داده بودند، وجود ندارد. این چهار ماده عبارت است از: 1- آدنین، 2- تیامین، 3- سیتوزین، 4- گوآمین این چهار ماده در گوشت ها مانند گوشت گوساله یا گوسفند، جگر، مغز و قلوه وجود دارد. کمبود ویتامین های گروه b باعث ایجاد اختلالات عصبی مانند اضطراب شدید، افسردگی، عصبانیت و فشار عصبی می شود. اضطراب شدید و ناراحتی عصبی دائمی اغلب ناشی از کمبود ویتامین های گروه b بخصوص تیامین (ویتامین b1) است و اگر رژیم غذایی شما سرشار از مواد نشاسته ای (کربوهیدرات ها) باشد، عواقب کمبود ویتامین شدیدتر خواهد بود.

ویتامین b ممکن است شروع آلزایمر را به تاخیر بیندازد چنانچه غذای شما حاوی کلسیم کافی نباشد، میزان کلسیم در بدن شما پایین خواهد آمد و در نتیجه اعصاب شما تحریک خواهد شد. شیر و فرآورده های آن، بهترین منبع کلسیم محسوب می شوند. توصیه می شود مصرف آنها را جدی بگیرید. خوب است بدانید که کلسیم زمانی به طور موثر جذب بدن می شود که ویتامین d به میزان کافی در روده ها باشد. اگر شما زندگی بدون تحرک و آرامی دارید، می توانید مقدار زیادی کلسیم مصرف کنید. در این مورد توصیه می شود غذای خود را با یک قرص ویتامین d تقویت نمایید.

در حال حاضر بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه می کنند که از مصرف غذاهای حاوی کلسیم و نیز انواع ویتامین ها غافل نشوید. همان طور که ذکر شد کمبود ویتامین b می تواند منجر به فشار عصبی شود. کمبود شدید تیامین (ویتامین b1)، نیاسین (ویتامین b3) و پیریدوکسین (ویتامین b6) می تواند اختلالات عصبی وخیمی را به وجود آورد. منابع ویتامین های گروه b به طور کلی شامل: جوانه گندم و جو، غلات و نان سبوس دار، جگر و انواع گوشت است. به طور اختصاصی نیز: مواد غذایی غنی از b1 : گوشت گاو، دانه آفتابگردان و بادام زمینی، جوانه گندم و نان های سبوس دار است. مواد غذایی غنی از b3 : بادام زمینی و گوشت است. مواد غذایی غنی از b6 : جگر گاو، موز، دانه آفتابگردان، جوانه گندم، برگه آلو، گوشت گاو و آب پرتقال است.

برای داشتن اعصابی آرام، همیشه به مقدار کافی از مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه b مانند انواع گوشت، جگر، غلات و نان سبوس دار و جوانه گندم استفاده کنید. برای حفظ سلامتی و لذت بردن از شادابی زندگی، باید غذاهای مصرفی حاوی انواع ویتامین ها باشد؛ چرا که غذاهای سرشار از ویتامین برای کار منظم سیستم عصبی لازم است. زمانی که در اشخاص سالخورده عوارض عصبانیت، به صورت خستگی بروز می کند، نشانۀ این است که باید مادۀ غذایی مناسبی مصرف شود؛ بخصوص وقتی شخص کم خوراک باشد، میزان قند خون پایین می آید که در این مواقع مصرف یک قاشق عسل، یک عدد شکلات، یک لیوان شیر یا آب میوه، کمی پنیر و بیسکویت توصیه می شود.

وقتی عصبانی و بی حوصله شدید، تا آن جا که ممکن است علت واقعی آن را بررسی و کشف کنید و اگر نتوانستید به پزشک روانشناس مراجعه نمایید تا او به شما کمک کند. فراموشی و ضعف حافظه نیز از کمبود غذایی به وجود می آید. روانشناسان می گویند که فراموشی علامت چیزی است که پیوندی با پیری ندارد و می تواند عارضۀ کمبود غذایی باشد. لازم به یادآوری است که تغذیۀ نامناسب نه تنها بر روی اعصاب و روان آدمی تاثیر بدی می گذارد، بلکه باعث مختل شدن فعالیت سایر سیستم بدن نیز می گردد. توصیۀ همۀ متخصصان این است که به آن چه می خورید دقت کنید و سعی نمایید مواد غذایی مغذی و مفید را بر مصرف موادی با ارزش غذایی کم، ترجیح دهید.

 

منبع: همشهری آنلاین

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
torob
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
nazaratemoshtarian.webp
Top