محاسبه bmi ، قد و وزن مناسب و وزن آیده آل

محاسبه bmi به ما نشان می دهد که نسبت قد و وزن مناسب است یا نه؟ بعد از محاسبه bmi توسط فرم زیر، می توانید نتیجه گیری خوبی در رابطه با محاسبه قد و وزن مناسب و وزن ایده آل خود، داشته باشید. اگر bmi شما کمتر از 18.5 بود، یعنی نسبت وزن به قد شما، کم است و شما احتمالا مشکل کمبود وزن دارید. اگر bmi شما بین عدد 18.5 تا 24.9 بود، یعنی شما در قد و وزن مناسب هستید. اگر bmi شما بین عدد 25 تا 29.9 بود، یعنی شما دارای اضافه وزن هستید. اگر bmi شما بیشتر از 30 بود، یعنی شما چاق هستید و باید فکری برای کاهش وزن خود و رسیدن به تناسب قد و وزن بکنید.

محاسبه bmi شاخص توده بدنی، تناسب قد و وزن چیست و به چه دردی می خورد؟

آیا شما دارای اضافه وزن هستید یا خیر؟ با استفاده از فرمول محاسبه bmi، با کمک از پارامترهای قد و وزن، می توانیم شاخص توده بدنی یا bmi را محاسبه نماییم. bmi نمایش دهنده مستقیم چربی بدن شما نیست، بلکه می تواند درجه چاقی یا لاغری شما را مشخص کند و به شما در مسیر کاهش وزن یا افزایش وزن کمک کند به طوری که به وزن ایده آل خود برسید.

 

چارت وزن ایده آل و تناسب قد و وزن

 

آیا شاخص توده بدنی یا bmi برای تناسب قد و وزن، در سنین مختلف متفاوت است؟

در جدول زیر برای محاسبه وزن ایده آل، BMI افراد در سنین مختلف از سن 17 سال تا کهنسالی درج شده است. می توانید با توجه سن خود ببینید که آیا در محدوده وزنی مطلوب و سالم قرار دارید.

محدوده سنی  شاخص توده بدنی bmi مطلوب

۱۷ تا ۲۴ سال  ۲۱

۲۴ تا ۴۴ سال  ۲۴

۴۴ تا ۵۴ سال  ۲۵

۵۴ به بالا        ۲۷

 

bmi بالاتر بهتر است یا bmi کمتر؟

Bmi بالاتر نشان دهنده میزان چربی بیشتر در بدن است و ریسک ابتلاء به برخی بیماری های چاقی یا لاغری نظیر دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و مشکلات قلبی و عروقی رو به افزایش است. از طرفی Bmi بسیار پایین در افراد کمبود وزنی منجر به بیماری هایی نظیر کم خونی، سوء تغذیه و پوکی استخوان را افزایش دهد. پس هر چه در وضعیت میانگین بی ام آی قرار داشته باشید، بهتر است.

 

فرمول محاسبه bmi

برای اندازه گیری دقیق bmi از مقدار وزن و قد شما استفاده می شود. محاسبه Bmi با استفاده از واحد های قد و وزن به صورت: وزن به کیلوگرم تقسیم بر قد به متر به توان دو می باشد.

فرمول BMI=kg/m2

 

آیا محاسبه bmi برای ورزشکاران حرفه ای کافی است؟

همانطور که در این مقاله توضیح داده شد، bmi به صورت دقیق، توده چربی بدن را اندازه گیری نمی کند و مخصوصا برای ورزشکاران حرفه ای که بیشتر وزن آن ها عضله است، کافی نیست. استفاده از دستگاه بادی آنالایزر برای محاسبه دقیق میزان چربی بدن با استفاده از فاکتورهایی نظیر نژاد و بافت عضلانی، برای ورزشکاران حرفه ای توصیه می شود. به عنوان مثال، bmi یک ورزشکارحرفه ای که به صورت حرفه ای ورزش میکند 29 است و طبق فرمول محاسبه bmi باید چاق باشد، در صورتی که بافت عضلانی بالا و مقدار بسیار جزئی چربی دارد.

 

جدول محاسبه bmi و قد و وزن مناسب

 

محاسبه قد و وزن مناسب چه ارتباطی با اندازه bmi دارد؟

به طور حتم، هر چه قدر در میانگین مقدار bmi قرار داشته باشید، از لحاظ تناسب قد و وزن در شرایط ایده آل تری قرار دارید. بی ام آی بسیار بالا یا بسیار پایین علاوه بر اینکه شما را از نسبت قد به وزن خارج می کند، می تواند منجر به بیماری هایی در شما شود.

 

محاسبه وزن ایده آل

محاسبه وزن ایده آل برای هر شخص با توجه به پارامترهای شخصی هر فرد، متفاوت است. فرمول های بسیاری در دنیا برای محاسبه وزن ایده آل توسط پزشکان مختلف استفاده می شود. محاسبه وزن ایده آل هر شخص باید علاوه بر قد و وزن، با توجه به سن، استخوان بندی، شرایط ژنتیکی و ....انجام گیرد. این موضوع باعث می شود تا بعضی از افراد دارای bmi بالاتر یا پایین تر بوده، ولی در وزن ایده آل خود باشند.

 

محاسبه اضافه وزن

برای محاسبه اضافه وزن، بعد از پر کردن فرم محاسبه وزن ایده آل و bmi، میزان حدودی اضافه وزن، با توجه به شاخص های بدنی، به شما نمایش داده می شود. البته این عدد با دقت بالا نیست و صرفا با استفاده از اندازه های اولیه، توسط فرمول های جهانی، برای رسیدن به bmi مطلوب برای رده سنی شما، اندازه گیری شده است.

 

محاسبه کالری مصرفی در روز

در روز چند کالری مصرف می کنید؟ دانستن میزان کالری مصرفی در روز به شما کمک می کند تا بدانید چطور می توانید وزن کم کنید و از چه مواد غذایی برای کاهش وزن استفاده کنید. با توجه به میزان فعالیت روزانه، سن، وزن، جنسیت و بسیاری موارد دیگر، می توانید حدود کالری مصرفی روزانه خود را بدانید. حتما الان با استفاده از جدول بالا، میزان کالری مصرفی خود را می دانید. اگر افزایش وزن دارید، سعی کنید با کمتر کردن میزان کالری دریافتی، باعث کاهش وزن خود شوید.

 

چگونه با میزان کالری مصرفی در روز، به وزن ایده آل برسم؟

فرض کنید بدن شما در روز با توجه به میزان فعالیت روزانه، سن، وزن و جنسیت، 2500 کالری مصرف می کند. در صورتی که کالری دریافتی شما، یعنی میزان غذایی که می خورید، 2500 کالری باشد، وزن شما ثابت می ماند. اگر کالری دریافتی روزانه شما بیشتر از 2500 کالری باشد، هر روز اندکی به وزن شما اضافه می شود. اگر کالری دریافتی شما کمتر از 2500 کالری باشد، هر روز اندکی وزن کم می کنید. به صورت میانگین برای یک فرد 70 کیلوگرم با سن 30 سال و فعالیت متوسط، هر 7700 کالری دریافتی کمتر، منجر به کاهش یک کیلو وزن می شود. مثلا اگر شما روزانه 1100 کالری کمتر از کالری مصرفی، غذا بخورید، ظرف یک هفته، حدودا یک کیلوگرم لاغرتر خواهید شد.

نکته مهم این که، همواره بهتر است قبل از تصمیم به کاهش وزن از طریق رژیم غذایی، با یک پزشک در این مورد مشورت کنید.

 

نمودار قد و وزن مناسب بر حسب BMI

دستگاه ورزشی چگونه در رسیده به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

استفاده از یک دستگاه ورزشی، علاوه بر کمک به سلامت بیشتر روحی و فیزیکی و تناسب اندام، به شما در کاهش وزن کمک می کند. با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید.

هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید. میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

 

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود، آن را برای خود بفرستید و ذخیره کنید، یا برای دوستانتان ارسال نمایید.

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

torob

به جمع ۲۵۰ هزار نفری ما بپیوندید.

در اینستاگرام هر روز تخفیف ویژه داریم!

atisportgroup@
upfooter

برخی از مشتریان ما:

فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
atisport-moshtari3.webp
Top