چه مقدار ورزش کافی است؟

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تاریخ ویرایش: 1400/04/08
ورود مقاله: 1390/10/17
person.webp 8691
heart.webp 0

 

 چه مقدار ورزش کافی است ؟

 

*  هدف شما از ورزش چیست؟
میزان صحیح ورزش برای شما بستگی مستقیم به هدف شما از ورزش و آنچه امیدوارید با ورزش به دست آورید دارد. برای مثال، کسی که اضافه وزن دارد و می خواهد وزن کم کند، مطمئناً باید بیشتر از کسی که هدفش از ورزش حفظ سلامتی است ورزش کند، اما فعالیت او نیز به مراتب کمتر از یک دونده دو ماراتن است. در همین خصوص سوزان اثباتی کارشناس ورزش به خبرنگار سلامت روزنامه جوان می گوید: هر فردی برای ورزش کردن باید هدفی داشته باشد که این اهداف در افراد متفاوت است، اما بهتر است هر فردی برای پرداختن به ورزش اهداف زیر را در نظر بگیرد:
 
*  حفظ سلامتی
اگر دوری از مشکلات قلبی، دیابت و سایر بیماری ها مهم ترین هدف شما از ورزش کردن است، متخصصان سلامت و بهداشت بر اساس تحقیقات انجام گرفته در سال ۱۹۹۶ توصیه می کنند که افراد باید در اکثر روزها حداقل نیم ساعت در روز فعالیت ورزشی با شدت متوسط داشته باشند.انواع فعالیت ورزشی با شدت متوسط عبارتند از: پیاده روی تند، شنا و حتی کارهای خانه، فقط کافی است که فعالیت قوی مثل تمیز کردن کف خانه و این ها باشد. می توانید این فعالیت ها را به سه جلسه ۱۰ دقیقه ای در روز تقسیم کنید. ۳۰ دقیقه در روز فعالیت ورزشی با شدت متوسط، فواید بسیار زیادی برای سلامتی شما خواهد داشت، اما این به آن معنا نیست که فعالیت های با شدت بیشتر یا طولانی تر فایده ای برای شما ندارد.


توصیه می شود افراد هدف خود را همان مرحله اول۳۰ دقیقه فعالیت ورزشی با شدت متوسط در روز قرار دهند و بعد اگر در توانشان بود آن میزان را بالاتر ببرند.«وقتی به آن میزان ورزش عادت کردید، ببینید آیا می توانید آن را به یک ساعت ارتقا دهید یا نه؟ راه دیگر افزایش شدت تمریناتتان، تندتر راه رفتن یا دویدن است.»
افراد می توانند از نیم ساعت ورزش با شدت متوسط در روز فواید بسیاری ببرند و بالا بردن این میزان، فواید بیشتری هم برای آنها در بر خواهد داشت.
بیشتر تحقیقات مربوطه نشان می دهد که هر چه بیشتر ورزش کنید و فعالیت فیزیکی داشته باشید، وضعیت سلامتی تان نیز بهتر خواهد شد.

*  کاهش وزن
اگر شما هم جزو میلیون ها ایرانی باشید که اضافه وزن دارند و می خواهند وزن کم کنند یا از بیشتر شدن وزنشان جلوگیری کنند، مطمئناً نیم ساعت تمرین با شدت متوسط در روز خواست شما را برآورده نمی کند یا آن قدرها که فکر می کنید ثمربخش نخواهد بود. اگر سعی دارید از اضافه شدن وزنتان جلوگیری کنید، نسبت به وقتی که بخواهید فقط از بروز مشکلات و بیماری های قلبی جلوگیری کنید، به طور قطع به ورزش بیشتری نیاز دارید.همه ما خیلی از افراد را می شناسیم که هر چه دم دستشان می آید می خورند و هیچ وقت حتی یک گرم هم به وزنشان اضافه نمی شود این درحالی است که بقیه دائماً در تلاش هستند تا یک کیلوگرم از وزنشان پایین بیاید.
خوب این نشان می دهد که بعضی افراد برای کاهش وزن نیاز به تلاش بیشتری دارند. برای پایین آوردن اضافه وزن، باید با کمتر خوردن و بیشتر ورزش کردن کاری کرد تا بدن به ذخائر سوخت خود روی بیاورد که همان چربی ها هستند.

 

 


*  این که چقدر باید کمتر غذا بخورید؟
چقدر بیشتر باید ورزش کنید؟ طول مدت و شدت تمریناتتان باید چه مقدار باشد به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که وزن فعلی شما، رژیم غذایی و متابولیسم بدنتان از آن جمله است.

*  مثل یک مانکن به نظر بیایید!
قبل از هر چیز در نظر داشته باشید که این هدفی غیرمنطقی و دست نیافتنی است. مانکن ها و مدل ها  ساعت ها در روز با مربیان حرفه ای ورزش می کنند و میزان خوراکی شان را نیز بسیار محدود کرده اند.
اما اگر به دنبال چنین اندام هایی هستید که مستلزم تلاش بسیار زیاد است، مطمئناً تعجب نمی کنید اگر بگوییم انجام کارهای خانه و باغبانی برای رسیدن به چنین هدفی کافی نیست.
این که برای چربی سوزی و متناسب تر به نظر آمدن به چه میزان فعالیت ایروبیک نیاز دارید، بستگی به متابولیسم، وزن و رژیم غذایی تان دارد. برای به دست آوردن آن اندام متناسب بدنسازی هم بسیار مهم است. بدنسازی علاوه بر این به مستحکم شدن استخوان هایتان نیز کمک کرده و باعث می شود در سنین پیری دچار مشکل نشوید. متخصصان توصیه می کنند که بهتر است دو تا سه روز در هفته از این تمرینات استفاده کنید .

*  هر ذره هم به حساب می آید
فراتر از همه این ها، مساله مهمی که باید در ذهن داشته باشید، این است که تحقیقات همه و همه ثابت می کنند که فعالیت های ورزشی فواید بسیار زیادی برای شما دارد.
پس اگر وقت نمی کنید که برای انجام فعالیت های ورزشی به باشگاه یا مکان های ورزشی بروید، فعالیت های کوچکی مثل بالا و پایین آمدن از پله یا یک پیاده روی کوتاه هم می تواند برایتان مفید باشد. جمعیت بسیار زیادی از مردم به خاطر داشتن اضافه وزن و نداشتن فعالیت ورزشی کافی در معرض ابتلا به مشکلات و بیماری های مختلف هستند. آمار نشان می دهد که تقریباً دو سوم افراد بزرگسال به اندازه کافی فعالیت جسمی ندارند و یک چهارم آنها به طور کلی هیچ ورزشی انجام نمی دهند. همیشه یادتان باشد، هر ورزشی، هرچه قدر هم کوچک، باز بهتر از ورزش نکردن است.

 

 

 

منبع: گروه سلامت سیمرغ

 

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

no-photo.webp

علی

0
0
1391/09/23

مطالب خوبی است فقط باید کم غذا خورد و البته اصولی

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
close.webp banner-diet.gif
torob
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
nazaratemoshtarian.webp
Top