گام هایی بزرگ برای لاغر شدن

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تاریخ ویرایش: 1400/04/08
ورود مقاله: 1390/10/17
person.webp 7609
heart.webp 0

 

گام های کوچک در مسیر تحرک داشتن، گام هایی بزرگ برای لاغر شدن هستند

تابستان طولانی از راه رسیده و شما باز هم در محل کار یا در خانه، ساعت ها در مقابل کامپیوترتان، بر روی صندلی حبس شده اید. این همان بی تحرکی است که باعث چاقی می شود. چگونه می توان از این بی تحرکی فرار کرد؟

آیا کار کردن باعث چاقی می شود؟
این فرضیۀ یک محقق جوان کانادایی است که آن را در رسانه ها منتشر کرده است. بنا بر نظر او، « کار ساکن و ایستا که هزاران کارمند را مجبور می کند از صبح تا شب یک جا بنشینند، رشد موارد چاقی از 30 سالگی به بعد را توجیه می کند» و «به نظر می رسد که فواید فعالیت های جسمی و ورزش به خاطر بی تحرکی در محل کار از بین می روند». وی برای رسیدن به این نتیجه، تحقیق های متعددی را که بر روی سلامت کانادایی ها و اطلاعات محاسبه شده از 17000 تا 132000 نفر، انجام داده را، تشریح می کند.

به عبارت دیگر، حتی اگر کسی تمام روز یکشنبه (روز تعطیلش) را بدود و در روزهای دیگر به خاطر شغلش، ساعات طولانی بدون حرکت و جنب و جوش در یک دفتر کار کند، باز هم چاق می شود زیرا مصرف انرژی او بسیار کم است. در حقیقت، زمانی که فردی نشسته است، در ساعت حدود 60 تا 70 کالری انرژی مصرف می کند که خیلی بیشتر از انرژی مصرفی زمان خواب نیست (انرژی مصرفی زمان خواب به طور متوسط 50 کالری است).

تقریباً مدت زمان زیادی است که همه می دانند بی تحرکی یکی از عوامل چاقی است. اما زمانی که کار در دفتر عامل اصلی  اضافه وزن است، فقط دو راه حل وجود دارد: یا توقف کار کردن یا تحرک و جنب و جوش داشتن در زمان کار.  

 


گام به گام
زمانی که آب از شیر قطره قطره می چکد، بدون اینکه به حسابش بیاوریم تبدیل به چندین لیتر آب می شود. در مصرف انرژی هم، وضع به همین ترتیب است.چند بار قدم زدن، 2 تا3 کالری مصرف می کند. اما اگر این کار بیست یا سی بار در روز، در دفتر تکرار شود، به راحتی 60 تا 90 کالری در یک زمان مشخص می سوزد. شاید خیلی به نظر نرسد که حرکت کرده اید: بیست بار بلند شدن از روی صندلی و قدم زدن در همان حوالی طی 8 ساعت، یعنی دو سه بار در ساعت.

جابه جا شدن تان را افزایش دهید:
به طور مثال به جای اینکه با تلفن از کسی چیزی بپرسید یا به او ایمیل بزنید، به دفترش بروید. اگر در یک فضای باز کار می کنید، مسیرها کوتاه تر اما مفیدترند.اگر تلفن قدیمی تان سیم بلندی دارد، هر بار که زنگ می زند از جایتان بلند شوید و طی مکالمۀ تان راه بروید. اگرباید به مانیتورتان رجوع کنید، در یک جا ثابت ننشینید.

تنها جایی که توصیه نمی شود در مسیرش حرکت و جابه جایی داشته باشید، بوفه ای است که در آن تنقلات پخش یا فروخته می شود. این مکان به تنهایی می تواند تمام آنچه را که در طی روز انجام داده اید، از بین ببرد. با دقت و احتیاط آن مکان را دور بزنید و مکان نمای شخصی تان را به سمت منبع آب تنظیم کنید، در آنجا دیگر هیچ گونه خطر چاق شدنی وجود ندارد!

 

 

با ذخیره کننده های انرژی قهر کنید!
در این استراتژی ضد بی تحرکی، واضح و مبرهن است که وقتی به دفتر کارتان می رسید از پله ها بالا می روید [به جای استفاده از آسانسور] یا اگر خوش شانس باشید و محل کارتان در یک ساختمان چند طبقه باشد، در آن محل جا به جا می شوید.

علاوه بر این باید پله های برقی را هم نادیده بگیرید، برای مسافت های کوتاه از از ماشین استفاده نکنید: اگر تا به حال چرخ دستی نداشته اید، حالا وقتش است که یکی از آنها را به خود هدیه دهید!

در هر یک از این جابه جایی های کوچک، کپل هایتان را به هم بفشارید و عضلات شکم تان را منقبض کنید، شما می توانید این دو حرکت را هم زمان و بدون تلاش چندانی انجام دهید!

در خانه
بی تحرکی فقط مختص دفتر کار نیست، بلکه در خانه هم قربانی می گیرد. تازه اگر تحقیقاتی را که نشان می دهند، تلویزیون باعث چاقی می شوند، به حساب نیاوریم!

بنابراین زمانی که تلویزیون تماشا می کنید، در فاصلۀ تبلیغات به جای اینکه شبکه ها را عوض کنید، از این فرصت برای بلند شدن از روی کاناپه بهره ببرید. بروید وسایل را مرتب کنید، یک لیوان آب بنوشید، تیتراژ پایان آگهی به شما اطلاع می دهد که زمان بازگشت برای تماشای بقیۀ برنامه است.

اصلاً چرا موقع تماشای فیلم، چند حرکت شکمی انجام نمی دهید؟ این کار به هیچ وجه خجالت ندارد! کافیست که  گاهی پاهایتان را بلند کنید. اگر باید شب را پای کامپیوتر بگذارنید، همین روش را برای مقابله با بی تحرکی در دفتر تان به کار ببرید.

با حرکت دادن پاها و انجام حرکات مختلف در طول روز، مصارف کوچک انرژی تان را که دشمن بی تحرکی است، افزایش می دهید. شما می توانید به راحتی میزان مصرف انرژی تان را تا صدها کالری و یا حتی بیشتر بالا ببرید: این کار مانع چاق شدن می شود و می تواند به لاغر شدن کمک کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : گروه سلامت سیمرغ

 

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
Top