رسیدن به مغز سالم با استفاده از 7 راه تغذیه

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تاریخ ویرایش: 1400/05/19
ورود مقاله: 1391/07/02
person.webp 7475
heart.webp 0

رسیدن به مغز سالم با استفاده از 7 راه تغذیه

 

مغز، بیش از 20 درصد کل انرژی مصرفی بدن را مصرف می کند و بنابراین باید همه نوع مواد معدنی و ویتامین ها را دریافت کند. ویتامین های b، e، c و منیزیم مهم ترین گروه های ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز مغز هستند. تغذیۀ مناسب بر عملکرد همۀ اعضای بدن تأثیر مثبت دارد و تغذیۀ نامناسب در روند کار همۀ اعضای بدن اختلال به وجود می آورد. از سویی مبارزه با برخی بیماری ها نیز به کمک تغذیۀ درست کار راحت تری است. مغز نیز از این قاعده مستثنی نیست. در تغذیه نکاتی وجود دارد که رعایت روزانۀ آن ها به عملکرد بهتر مغز کمک می کند. این نکات را در زیر می خوانید:

1- رژیم غذایی متعادل داشته باشید
مغز پیچیده ترین عضو در بدن انسان است و اگر فکر کنیم که یک یا دو مادۀ غذایی برای مغز معجزه می کند، سخت در اشتباهیم. مغز به حجم انبوهی از مواد معدنی، ویتامین ها و مواد مغذی نیاز دارد تا بتواند عملکردی درست داشته باشد. پس، دقت کنید بیش از اندازه یک غذا را مصرف نکنید که باعث شود از غذاهای دیگر غافل شوید.

2- پروتئین به مقدار کافی مصرف کنید
نه بدن و نه مغز هیچ کدام بدون ذخیرۀ انرژی کافی نمی توانند فعالیت کنند. این انرژی زمانی به دست می آید که ما علاوه بر کربوهیدرات و چربی مقادیر کافی پروتئین دریافت کنیم. اگر گیاهخوار هستید باید حتما به دنبال منابع گیاهی پروتئین باشید تا این نیاز مهم بدن و مغز را تأمین کنید. گونه ای از رژیم غذایی را در پیش بگیرید که در آن مقادیر کافی پروتئین لحاظ شده باشد.

3- چربی های درست را مصرف کنید
چربی ها در مغز تأثیر محافظتی مهمی دارند و در تولید غشای سلول های عصبی نیز بسیار مؤثر هستند. بنابراین، مغز به مقادیر کافی از چربی هم نیاز دارد. این کار به وسیلۀ چربی های مخصوص که با این عمل سازگاری یافته اند، انجام می شود. چربی های امگا 3 و امگا 6، این گونه از چربی ها را تشکیل می دهند. گنجاندن منابع غذایی حاوی این گونه چربی ها در رژیم غذایی یکی از مهم ترین کارهایی است که می توانید برای سلامت مغز خود انجام دهید.

4- ویتامین ها و مواد معدنی در اولویت هستند
مغز، اتاق کنترل بدن است و بیش از 20 درصد کل انرژی مصرفی بدن را مصرف می کند و باید همه نوع مواد معدنی و ویتامین ها را دریافت کند. مغز به حجم انبوهی از مواد معدنی، ویتامین ها و مواد مغذی نیاز دارد تا بتواند عملکردی درست داشته باشد. ویتامین های b، e، c و منیزیم مهم ترین گروه های ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز مغز هستند، تا آن را همواره پر انرژی و فعال نگه دارند. مواد غذایی که قند خون را به کندی و به طور پیوسته بالا می برند، منابع خوبی از انرژی برای مغز هستند.

5- از سموم و مواد آسیب زا پرهیز کنید
لازم به یادآوری است که باید از آن دسته از مواد غذایی که آفت کش ها بر آن ها اثر گذاشته اند، به هر صورتی پرهیز کرد. مزه ها و رنگ های مصنوعی نیز همانند آفت کش ها و اسیدهای چرب ترانس و غذاهایی که برای پخت شان از دماهای بسیار بالا یا چند بار داغ و سرد کردن روغن استفاده شده، مضر هستند.

6- مکمل ها
تحت نظر پزشکان که بخواهیم همۀ ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مان را از منابع غذایی تأمین کنیم، همیشه و برای همۀ افراد و به خصوص سالمندان، خانم های باردار و ورزشکاران کار راحتی نیست و برای همین لازم است گاهی اوقات، زیر نظر پزشک یا متخصص تغذیه، بعضی از آن ها را در بدن با مصرف مکمل ها بالاتر ببریم.

7- ورزش کنید
با وجودی که ورزش کردن یک سفارش تغذیه ای نیست؛ ولی، در حفظ سلامتی بسیار مفید است. زمانی که ورزش می کنید، جریان خون در همه اعضای بدن از جمله مغز بیشتر می شود و این فرصتی برای مغز است که انرژی بیشتری دریافت کند. فایده دیگر ورزش این است که سطوح چربی را در بدن پایین می آورد. پژوهش ها نشان داده اند که تجمع چربی به خصوص در شکم بر عملکرد بدن و مغز تأثیر منفی می گذارد.

 

منبع: تبیان

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

no-photo.webp

علی

0
0
1392/05/15

خوب

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
close.webp banner-diet.gif
torob

به جمع ۲۵۰ هزار نفری ما بپیوندید.

در اینستاگرام هر روز تخفیف ویژه داریم!

atisportgroup@
upfooter

برخی از مشتریان ما:

فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
atisport-moshtari3.webp
Top