توصیه هایی برای سالم زیستن

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1391/06/12
person.webp 6360
heart.webp 0

توصیه هایی برای سالم زیستن

 

داشتن تغذیه سالم مستلزم ایجاد تنوع غذایی است. در این صورت مواد غذایی متنوع و مختلفی میل می کنید و بدن همۀ موادی که نیاز دارد را دریافت می کند. بزرگ ترین و با ارزش ترین سرمایه ی هر انسان سلامتی او و داشتن یک زندگی سالم آرزوی همه است. یکی از راه های سالم زیستن، داشتن تغذیۀ مناسب و سالم است. در این مقاله توصیه هایی ارائه می شود که شما را به داشتن تغذیه ای سالم و در نهایت زندگی سالم تر راهنمایی می کند.

صبحانه ی مفصلی میل کنید از صبحانه غافل نشوید. صبحانه اولین وعده ی غذایی بعد از یک شب طولانی است و بدن شما برای شروع روز جدید، نیاز به انرژی دارد. صبحانه به روده های شما اجازه می دهد که از خواب بیدار و کار گوارش آغاز شود. اگر صبحانه ی کامل میل نکنید در طول روز تمایل بیشتری به خوردن پیدا می کنید که این امر به خودی خود باعث چاقی می شود.

آب بنوشید نوشیدن یک لیوان آب قبل از غذا باعث تحریک دستگاه گوارش و هضم بهتر غذا می شود. علاوه بر این نوشیدن آب باعث دفع توکسین ها یا همان سموم بدن می شود. اغلب متخصصان توصیه می کنند که روزانه حدود یک لیتر آب بنوشید. توصیه می کنیم صبح ها قبل از نوشیدن شیر، آب میوه یا چای اول یک لیوان آب بنوشید. آرام و با آرامش غذا بخورید موقع کشیدن غذا مراقب باشید. پرخوری را کنار بگذارید. غذا کم بکشید و مهم تر از آن، تند تند غذا خوردن را کنار بگذارید. آرام غذا خوردن به حفظ وزن ایده آل نیز کمک می کند. در بشقاب کوچک برای خود غذا بکشید باور کنید بدن شما کمتر از آن چه که تصور می کنید به غذا نیاز دارد. از این گذشته اگر دیدید که سیر نشدید می توانید دوباره غذا بکشید. از همان ابتدا بشقاب تان را به کوه غذا تبدیل نکنید و با آرامش لقمه های تان را چندین بار بجوید و از هر لقمه لذت ببرید. در فواصل مشخصی غذا بخورید برای داشتن گوارشی خوب، بهتر است در فاصله های مشخص و منظمی غذا میل کنید. این که در روز سه وعده ی غذایی داشته باشید خوب است اما بهتر و سالم تر است میزان غذای کمتر در وعده های بیشتری میل کنید. در این صورت احساس گرسنگی شدید نخواهید داشت و هوس خوردن یک بسته بیسکویت بزرگ هم به سرتان نمی زند.

تنوع غذایی را دست کم نگیرید داشتن تغذیۀ سالم مستلزم ایجاد تنوع غذایی است. در این صورت مواد غذایی متنوع و مختلفی میل می کنید و بدن همه ی موادی که نیاز دارد را دریافت می کند. برای تغییر ذائقه ی غذایی گاهی سری به کتاب ها و برنامه های آشپزی بزنید و سعی کنید که هر روز غذای متفاوتی تهیه و میل کنید. تغذیۀ متعادل را فراموش نکنید حفظ تعادل در تغذیه بسیار مهم است. اگر جزو افرادی هستید که به تنوع غذایی اهمیت می دهید ایرادی ندارد که گاهی زنگ تفریح تغذیه ای داشته باشید. یعنی این که اگر هوس کردید برای ناهار سیب زمینی سرخ کرده با سس مایونز میل کنید مانعی ندارد اما حتما یادتان باشد که شب غذایی سبک و کم چرب مصرف کنید. اگر تغذیۀ متعادلی داشته باشید دیگر نیازی نیست خود را از خوردن بعضی مواد غذایی محروم کنید. تا می توانید میوه و سبزیجات میل کنید میوه و سبزیجات، مواد غذایی سالم و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند. علاوه بر این، این مواد غذایی مفید، کم کالری بوده و باعث ایجاد احساس سیری نیز می شوند.

برای داشتن یک زندگی سالم باید به اندازه ی کافی میوه و سبزیجات میل کنید. با آگاهی غذا بخورید داشتن تغذیۀ سالم مستلزم آگاهی داشتن از خواص مواد غذایی مختلف است. بنابراین به غذایی که می خورید اهمیت بدهید و به خواص آن توجه داشته باشید. آیا منطقی است که تنقلات یا غذاهای آماده ی مختلف را مصرف کنید بدون این که بدانید این گونه مواد غذایی چگونه تهیه شده یا حاوی چه موادی هستند؟ توجه داشته باشید که کیفیت مواد غذایی بیشتر از کمیت آن، اهمیت دارد. اگر به آن چیزی که می خورید فکر کنید و اهمیت دهید تغذیۀ سالم تری خواهید داشت. به بدن تان تکانی بدهید به بدن تان فرصتی بدهید تا مواد غذایی دریافتی را جذب کند. ورزش نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا می کند. بعد از این که غذای اصلی را خوردید بلافاصله به سراغ دسر نروید. بلافاصله بعد از خوردن غذا به رختخواب نروید زیرا در این صورت، بدن، زمانی برای هضم غذایی که میل کرده اید، پیدا نمی کند.

 

منبع: تبیان

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
torob
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
nazaratemoshtarian.webp
Top