با تغذیه سالم بچه ها سلامتی آنها را تضمین کنید!!!

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1391/06/08
person.webp 6203
heart.webp 0

با تغذیه سالم بچه ها سلامتی آنها را تضمین کنید!!!

 

آنچه بچه ها می خورند هم بر سلامت فعلی شان و هم بر سلامت آینده شان تأثیرگذار است. آن ها نیازمند یک برنامه غذایی مناسب برای رشد، سلامتی و غلبه بر بیماری ها هستند.

ویژگی بچه هایی که دارای برنامه غذایی کامل و مغذی هستند:
انرژی زیاد داشته باشد.
احساس سرخوشی و چالاکی کنند.
در مدرسه تمرکز کافی داشته باشند.
کمتر مریض شوند.
پوستی شفاف، چشمانی درخشان و موهایی براق داشته باشند.

تغییر و اصلاح عادات غذایی در بچه ها نه تنها باعث تضمین سلامتی آن ها می شود، بلکه بر اخلاق، رفتار و تمرکزشان در مدرسه نیز تأثیر می گذارد. مدارسی که به تغذیه دانش آموزان اهمیت می دهند شاهد رشد بهتر آنان از لحاظ جسمی و روحی و نیز موفقیت های پیاپی درسیشان خواهند بود. تحقیقی در دانشگاه آکسفورد نشان داد که برنامه غذایی مناسب می تواند در پیشگیری از برخی بیماری ها مانند بیش فعالی، نارساخوانی (اختلال در درک نوشته ها)، اوتیسم (اختلال رشدی در مغز) و بعضی مشکلات روحی- روانی مانند استرس و افسردگی نقش حایز اهمیتی داشته باشد. هرچه از سنین پایین تر عادات درست غذا خوردن و تمرینات ورزشی به کودک آموزش داده شود بهتر است. برخورداری از برنامه ای کامل و مغذی در این سنین به منزله سلامت او در سال های آینده است.
اضافه وزن در دوران نوجوانی احتمال 70 درصد اضافه وزن در بزرگسالی را به همراه دارد. شما الگوی او هستید! فرزندان عادات غذایی و ورزش کردن را از والدین می آموزند. تحقیقی در آمریکا نشان داد والدینی که بر برنامه غذایی فرزندانشان نظارت ندارند، اغلب فرزندانی چاق و یا با اضافه وزن دارند. وزیر بهداشت انگلیس در گزارش سالانه خود در سال 2002 اعلام کرد که چاقی بچه ها بزرگ ترین معضل جامعه امروز است. بچه ها دوست دارند هر کاری شما می کنید انجام دهند. پس اگر شما الگوی خوبی برای آن ها باشید آن ها تشویق به انجام کارها و عادات خوب می شوند. نتایج تحقیقی که در سال 2004 در دانشگاه لندن انجام شد نشان داد هر چه والدین تغذیه بهتری داشته باشند و از میوه ها و سبزیجات بیشتری استفاده کنند، بچه ها نیز سالم تر و بشاش تر خواهند بود، ولی اگر بچه ها بیشتر غذاهای پرچرب، شور و شیرینی جات مصرف کنند، در آینده نیز ذائقه شان گرایش بیشتری به مصرف آن ها خواهد داشت و حتی اگر غذاهای تازه تر، میوه ها و سبزیجات خوش عطر و طعم هم به آن ها بدهید، باز تمایل به سمت همان غذاهای عادت کرده دارند و دیگر شما نمی توانید آنان را برای این انتخابشان سرزنش کنید. البته گفتنی است که متقاعد کردن بچه ها برای اجتناب از خوردن این چیزها اصلا کار راحتی نیست، ولی شما باید تمام سعی خود را در این باره انجام دهید. یعنی تلاش کنید تا 80 درصد از برنامه غذایی کودکتان را کنترل کرده و تا 20 درصد آن ها را در خوردن چیزهای مورد علاقه شان آزاد بگذارید.

 

 

بچه ها چه می خورند؟
خوردن تنقلات عادتی است که اغلب بچه ها در طی روز به آن دچار هستند. طبق یافته های مجمع پزشکی انگلیس در سال 2001، یک چهارم بچه های انگلیسی قبل از رفتن به مدرسه صبحانه ای شامل چیپس و شیرینی جات می خورند و از هر 5 نوجوان بین 11 تا 16 سال انگلیسی یک نفر اصلا صبحانه نمی خورد. سازمان غذایی انگلیس در سال 2000 در تحقیقی نشان داد که صبحانه اغلب بچه های مدرسه ای بین سنین 4 تا 18 سال شامل نان سفید، چیپس، بیسکویت، سیب زمینی و شکلات است و کمتر از نیمی از بچه ها تمایل به خوردن سبزیجات تازه دارند. هرچه از سنین پایین تر عادات درست غذا خوردن و تمرینات ورزشی به کودک آموزش داده شود بهتر است. برخورداری از برنامه ای کامل و مغذی در این سنین به منزله سلامت او در سال های آینده است. اضافه وزن در دوران نوجوانی احتمال 70 درصد اضافه وزن در بزرگسالی را به همراه دارد این تحقیق که به نوبه خود یکی از بزرگ ترین تحقیقات انجام شده بود، پس از بررسی برنامه غذایی 1701 کودک به مدت هفت سال اعلام کرد که: بچه ها فقط روزانه 2 نوبت میوه و یا سبزیجات می خورند (خوردن روزانه 5 نوبت آن توصیه می شود). یک کودک از هر 5 کودک اصلا میوه نمی خورد. بیش از 90 درصد بچه ها چربی های اشباع شده می خورند. اکثر بچه ها روزانه 2 مرتبه بیشترین مقدار نمک را مصرف می کنند. نیمی از دختران بین سنین 11 تا 18 سال کمبود شدید آهن و منیزیم دارند. مصرف شیرینی جات در کودکان بیش از مقدار توصیه شده می باشد و متأسفانه این عادات نامناسب تغذیه ای همراه با بی تحرکی، نشستن طولانی مدت در جلوی تلویزیون و بازی های کامپیوتری و استفاده همیشگی از ماشین می باشد که شروعی است برای مشکلات جدی در آینده که نتیجه دریافت کالری بیش از حد و بی تحرکی، همین چاقی های رو به افزایش است.

چرا باید برنامه غذایی بچه ها را تغییر داد؟
اگر بچه ها از همین سنین کم عادات غذایی درست و برنامه ورزشی مناسبی داشته باشند، احتمال سلامتی و تندرستی آن ها در آینده افزایش می یابد. بچه هایی که سبزیجات و میوه های تازه مصرف می کنند و فعالیت نیز دارند (تا مدرسه شان هم پیاده می روند)، در آینده خوردن غذاهای سالم و تحرک داشتن بخش جداناپذیری از زندگی شان خواهد شد. به همین ترتیب کسانی که عادت به مصرف غذاهای پرچرب و پرکالری دارند و ساعت ها را پای تلویزیون و بازی های کامپیوتری می گذرانند سال های آینده زندگی آن ها هم به همین نحو بوده و دچار مشکلات فراوان خواهند شد. حال، نکته مهم اینجاست که ریشه اکثر بیماری های بزرگسالان مانند گرفتگی عروق، ناراحتی های قلبی و دیابت در همان سال های کودکی است. در بچه های 10 ساله ای که اضافه وزن دارند، می توان گرفتگی شریان ها و فشارخون بالا را پیش بینی کرد و اما خبر خوب این است که اگر اکنون تصمیم به تغییر رژیم غذایی فرزندانتان گرفته اید و آن ها را تشویق به فعالیت های گوناگون می کنید، می توانید از بروز برخی بیماری ها در آینده پیشگیری نمایید.

یک رژیم متعادل چیست؟
برنامه غذایی متعادل به معنی خوردن انواع مختلفی از غذاهاست. رژیم غذایی فرزندتان باید تمام مواد مغذی لازم برای یک رشد خوب و سالم را تأمین کند. یک برنامه غذایی کامل شامل میزان مناسبی از پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی است.


منبع: تبیان

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
torob
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
nazaratemoshtarian.webp
Top