روزانه چقدر آب بنوشم؟

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1391/04/03
person.webp 6834
heart.webp 0

روزانه چقدر آب بنوشم؟

 

عواملی که نیاز شما را به نوشیدن آب افزایش می دهد:

ورزش :
در صورت ورزش کردن و یا انجام هر گونه فعالیتی که منجر به تعریق شود لازم است مقدار زیادی آب نوشیده شود تا بتوان کمبود آب بدن را جبران کرد. 400 تا 600 میلی لیتر یا چیزی درحدود 5/1 تا 5/2 فنجان آب برای جبران آب از دست رفته در ورزش های کوتاه مدت کافی است. اما ورزش های مانند دو ماراتون که بیشتر از یک ساعت به طول می انجاند مقدار آب بیشتری لازم دارند. مقدار آبی که می نوشید به مقدار تعریق در طول ورزش، طول زمان ورزش و نوع آن بستگی دارد. در طول ورزش های طولانی مدت بهتر است از نوشیدنی های حاوی سدیم استفاده کرد تا بتوان مقدار سدیم از دسته در طول ورزش را جبران نمود. کمبود سدیم احتمال بروز هایپوناتریمیا را افزایش می دهد. این عارضه جان انسان را به خطر می اندازد. بعد از اتمام ورزش به نوشیدن آب ادامه دهید.

محیط :
آب و هوای گرم یا شرجی موجب تعریق شده و نیاز نوشیدن مقدار زیادی آب را افزایش می دهد. هوای گرم داخل اتاق در فصل زمستان نیز باعت کم شدن رطوبت موجود در سطح پوست می شود. ارتفاع بیشتر از 200/8 فوتی یا 2500 متری از سطح دریا، دفعات دفع ادرار و دفعات تنفس را افزایش می دهد این موضوع به تنهایی نیاز نوشیدن مایعات را افزایش می دهد.

شرایط سلامتی یا بیماری:
زمان تب ،اسهال و استفراغ مقدار زیادی آب از بدن دفع می شود در این شرایط می بایست آب زیادی نوشیده شود همچنین در صورت ابتلا به عفونت ادراری یا سنگ مثانه نیاز نوشیدن مایعات افزایش پیدا کند. درموارد خاص، وجود نارسایی قلبی، کلیوی، کبدی، و غـدد فوق کلیوی سیستم دفع مایعات را ناتوان می کند در این صورت لازم است مصرف مایعات محدود شود.

بارداری یا شیردهی:
نوشیدن مایعات در زنان باردار و شیرده به منظور ثابت نگه داشتن سطح آب بدن الزامی شمرده می شود. مخصوصا در زمان شیردهی لازم است مایعات بیشتری مصرف شود. موسسه درمانی مصرف 3/2 لیتر (10 فنجان ) از مایعات را برای زنان باردار و 1/3 لیتر (13 فنجان ) را برای زنان شیرده پیشنهاد می کند.

منابع دیگر آب:
دردسترس بودن آب برای رفع نیاز بدن باعث نمی شود که به  نوشیدنی ها به عنوان تنها منبع برای رفع نیاز بدن تکیه شود. مواد غذایی نیز بخشی از نیاز بدن را برطرف می کند. به طور متوسط غذاها 20 درصد از آب بدن را تامین می کند. بسیاری از میوه ها و سبزی ها مانند هندوانه و گوجه فرنگی که چیزی در حدود 90 در صد از وزنشان از آب تشکیل شده ،منابع خوبی محسوب می شوند. علاوه بر این نوشیدنی هایی مثل شیر و آب میوه ها غالبا از آب تشکیل شده اند.ماء الشعیر و نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای و نوشابه نیز حاوی مقدار زیادی آب هستند.اما توجه داشته باشید از این مایعات نباید به صورت مداوم در طول روز استفاده شود.با این وجود آب همچنان بهترین، کم انرژی ترین، ارزانترین و در دسترس ترین انتخاب خواهد بود.

بی نیاز ازمایعات باقی بمانید
در صورت نوشیدن به اندازه آب به ندرت تشنه شده و روزانه چیزی در حدود 5/1 لیتر (3/6 فنجان) یا بیشتر ادرار بیرنگ یا کم رنگ دفع خواهد شد.

اگر در مورد نوشیدن آب و یا وضع سلامتی خود نگران هستید، پزشک یا متخصص تغذیه تنها کسانی هستند که میتوانند میزان مناسب رابرای شما معین کنند. برای بهتردفع کردن مایعات بدن و تامین کردن مایعات مورد نیاز بدن، آب را برای نوشیدن انتخاب کنید. همچنین پیشنهاد می شود: در طول غذا خوردن و همراه آن، آب و یا هرنوشیدنی کم انرژی یا کم قند نوشیده شود. و همچنین قبل، بعـد و در طول ورزش آب نوشیده شود. در موارد نادری ممکن است بیشتر از حد مورد نیاز آب نوشیده شود.زمانی که کلیه نتواند آب زیادی را دفع کند الکترولیت های (مواد معدنی) خون رقیق شده و سدیم خون را کاهش می دهد. این عارضه هایپوناترمیا نامیده می شود. ورزشکاران ورزشهای مقاومتی مثل دو ماراتون که معمولا مقدار زیادی آب می نوشند بیش تر از دیگران در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند. به طور کلی نوشیدن بیش از حد آب در متوسط رژیم غذایی مردم آمریکا به ندرت اتفاق می افتد.

 

منبع: سلامت سیمرغ

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
Top