7 دلیل منطقی برای دویدن

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تاریخ ویرایش: 1400/05/05
ورود مقاله: 1391/03/13
person.webp 7381
heart.webp 0

7 دلیل منطقی و قانع کننده برای شروع دویدن

دویدن ورزش بسیار ساده ای است که امکان تمرین آن برای همه فراهم است. در ضمن این ورزش فواید متعددی برای سلامت ورزشکارانی که می‌دوند، دارد.

1) دویدن مانع از ابتلا به سرطان می‌شود
از لحاظ علمی دررابطه با بی تحرکی ثابت شده است که افرادی که می‌دوند کمتر از بقیه دچار سرطان می‌شوند. به طور مثال، در بین زنانی که تحرک ندارند، خطر ابتلا به سرطان سینه دو برابر ورزشکاران است. از آنجایی که دویدن به هضم و گوارش غذا کمک می‌کند (دیواره های رودۀ بزرگ کمتر در معرض عوامل سرطان زا قرار می‌گیرند)، افرادی که این ورزش را انجام می‌دهند، به میزان قابل توجهی کمتر از دیگران مبتلا به سرطان ها کولون می‌شوند.

2) دویدن یک خواب آور خوب طبیعی است
به طور کلی ورزش، باعث خواب می‌شود و کیفیت آن را بهبود می‌بخشد، البته به شرطی که در ساعت های نزدیک به زمان خواب انجام نشود. از همین رو به افرادی که دچار مشکلات خواب هستند، توصیه می‌شود که بدوند.

3) دویدن خلق و خو را هم بهبود می‌بخشد
دویدن با آزاد کردن برخی مواد در مغز مانند آندورفین و سروتونین، ورزشی است که خلق و خوی ورزشکارانش را بهبود می‌بخشد. دویدن به افراد افسرده این امکان را می‌دهد که مصرف داروهای روان درمانی را کاهش دهند.

4) دویدن در مقابل آرتروز
این واکنش کاملاً مکانیکی است. دویدن عضلات و استخوان ها را تقویت می‌کند و همچنین مفاصل را بهبود می‌بخشد. در نتیجه، دویدن خطر ابتلا به آرتروز را کاهش می‌دهد.

5) دویدن پوکی استخوان را به تأخیر می‌‌اندازد
دویدن به تولید مجدد استخوان ها کمک می‌کند. بنابراین استخوان ها، محکم تر و مقاوم تر خواهند بود، و این امر در به تأخیر افتادن پوکی استخوان سهیم است. پوکی استخوان بیماری است که تقریباً 20% زنان یائسه را مبتلا می‌کند...

6) دویدن برای پیشگیری از ابتلا به دیابت
دیابت نوع 2 بیماری است که امروزه شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است. دویدن، و به طور کلی ورزش کردن، روش بسیار خوبی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است، خصوصاً در بین کسانی که عوامل ایجاد این بیماری (سابقۀ فامیلی، اضافه وزن و...)  را در خود دارند.

7) دویدن برای مبارزه با بیماری های قلبی عروقی
توجیه این مورد بسیار ساده است، دویدن به تمام عوامل خطرزای بیماری های قلبی عروقی حمله می‌کند. دویدن منظم میزان کلسترول خوب خون را افزایش می‌دهند، فشار خون را پایین می‌آورد و باعث کاهش وزن خصوصاً چربی های شکمی (اندازۀ دور کمر) و اضطراب می‌گردد. دویدن، با حمله به تمامی این عوامل خطرزا، آثار بسیار مفیدی در مبارزه با بیماری های قلبی عروقی از خود نشان داده است.

 

منبع: سلامت سیمرغ

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
torob
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
nazaratemoshtarian.webp
Top