عوارض وحشناک کنار گذاشتن ورزش

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1397/06/13
person.webp 4296
heart.webp 5

ترک ورزش اثرات منفی بی‌شماری بر سلامت انسان دارد و تغییرات خلقی ممکن است نخستین مواردی باشند که خود را نشان می‌دهند. ورزش از ارکان اصلی یک زندگی سالم و حفظ سلامت بدن محسوب می‌شود. انجام ورزش به حفظ تناسب اندام و وزن سالم کمک می‌کند. زمانی که ورزش را کنار می‌گذارید عضلات، مغز، خلق و خو و خواب شما تحت تأثیر قرار بگیرند. در ادامه با آنچه به واسطه ترک ورزش رخ می‌دهد بیشتر آشنا می‌شویم.

در معرض خطر بیشتری برای افسردگی قرار می‌گیرید
ترک ورزش اثرات منفی بی‌شماری بر سلامت انسان دارد و تغییرات خلقی ممکن است نخستین مواردی باشند که خود را نشان می‌دهند. با توقف ورزش مغز شروع به تغییر خواهد کرد و فرد ممکن است با مغز مه آلود یا عدم احساس شادی و نشاط همانند گذشته مواجه شود. این شرایط به دلیل آن رخ می‌دهد که هیپوکامپ مغز به اندازه گذشته خون دریافت نمی‌کند. مطالعه‌ای در دانشگاه آدلاید، استرالیا نشان داد که ترک ورزش می‌تواند علائم افسردگی را تنها پس از گذشت سه روز افزایش دهد.

 

 

فشار خون شما افزایش می‌یابد
پژوهشگران در آفریقای جنوبی متوجه شدند که پس از گذشت دو هفته از ترک ورزش، رگ‌های خونی شروع به سفت شدن می‌کنند و فشار خون انسان افزایش می‌یابد. طی مطالعه‌ای دیگر در ژاپن، پژوهشگران کشف کرند که پس از سه ماه کم‌تحرکی، ورزشکاران استقامتی با افزایش سفتی در شریان‌های خود مواجه شده‌اند که به افزایش فشار خون منجر شده است. پس از گذشت 12 ماه، سفتی رگ‌های خونی در این افراد هرچه بیشتر افزایش یافته بود.

کنترل بر قند خون خود را از دست می‌دهید
اگر بتوانید سطوح قند خون خود را پایدار نگه دارید، خطر افزایش وزن، خستگی، و بیماری‌های مزمن، مانند دیابت و بیماری قلبی کاهش می‌یابد. مطالعه‌ای که در نشریه Journal of Applied Physiology منتشر شد، نشان داد سطوح قند خون در شرکت کنندگانی که رژیم هشت ماهه تمرینات قدرتی و هوازی را دنبال کرده بودند، بهبود یافته، اما نیمی از آن‌ها تنها پس از گذشت 14 روز از ترک ورزش این فواید را از دست دادند.

عضلات شما تحلیل می‌روند
از دست رفتن توده عضلانی و سلامت استخوان پس از ترک ورزش به راحتی برگشت پذیر نیست و می‌تواند افزایش خطر آسیب دیدگی جدی را به همراه داشته باشد. خطر درد مفصلی یا کمر نیز افزایش می‌یابد. محل از دست دادن عضله به نوع ورزشی که کنار گذاشته‌اید، بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر یک دونده هستید، عضلات پا می‌توانند با کاهش قدرت و اندازه خود مواجه شوند. برای افرادی که با وزنه کار می‌کنند هر عضله‌ای که به طور مرتب از آن استفاده می‌کردند، پس از ترک ورزش تحلیل خواهد رفت.

استقامت خود را از دست می‌دهید
پس از ترک دائمی ورزش، شما تبدیل به یک اسکلت نمی‌شوید، اما استقامت خود را از دست خواهید داد. قلب شما حساسیت بیشتری به مقاومت یافته و در معرض خطر بزرگ‌تری برای مشکلات سلامت قرار می‌گیرید. ظرفیت ریه‌های شما نیز در برابر جریان اکسیژن کارآمدی کمتری از خود نشان خواهد داد.

وزن اضافه می‌کنید
ترک ورزش به طور خودکار موجب افزایش وزن نمی‌شود، اما باید به دقت وزن خود را زیر نظر داشته باشید. پس از کنار گذاشتن ورزش نیاز بدن به انرژی کمتر خواهد شد، از این رو باید کمتر غذا بخورید. فعالیت متابولیک در نبود فعالیت جسمانی کاهش می‌یابد که در صورت عدم سازگاری با غذای مصرفی به طور معمول به افزایش وزن منجر می‌شود.

استخوان‌های شما شکننده‌تر می‌شوند
ورزش منظم به ویژه تمرینات تحمل وزن مانند تمرینات قدرتی، پیاده‌روی و دویدن برای حفظ قدرت استخوان‌ها و کاهش خطر پوکی استخوان ضروری هستند. زمانی که بیشتر طول روز را بی‌تحرک باقی می‌مانید، تراکم استخوانی نیز سریع‌تر کاهش می‌یابد.

شرایط خواب شما بدتر می‌شود
با کنار گذاشتن ورزش احتمالاً درمی‌یابید که شرایط خواب شما همانند گذشته خوب نیست. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که ورزش منظم زمان کلی خواب را افزایش می‌دهد و این می‌تواند به احساس هوشیاری بیشتر در طول روز بعد کمک کند. چندین مطالعه از جمله نمونه‌ای که در نشریه Journal of Behavioral Medicine منتشر شد، نشان داده‌اند که ورزش منظم عاملی کلیدی برای بهبود کیفیت خواب محسوب می‌شود.

آغاز مجدد روتین ورزشی چالش برانگیز خواهد بود
سطح دشواری آغاز مجدد روتین ورزشی تا حد زیادی به سطح تناسب اندام پیشین شما بستگی دارد. هرچه تناسب اندام بیشتری داشته باشید به زمان کمتری برای بازگشت به سطوح آمادگی گذشته خود نیاز خواهید داشت. حدود دو ماه طول می‌کشد تا سطح قدرت شما به حالت عادی بازگردد، اما برای کسب مجدد استقامت باید اندکی زمان بیشتر را صرف کنید.

منبع : تبیان

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 5

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 2 میانگین امتیاز : 5

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
torob

به جمع ۲۵۰ هزار نفری ما بپیوندید.

در اینستاگرام هر روز تخفیف ویژه داریم!

atisportgroup@
upfooter

برخی از مشتریان ما:

فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
atisport-moshtari3.webp
Top