با یادگیری نکات ذهنی سالم غذا خوردن را تجربه کنید

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1395/05/28
person.webp 2553
heart.webp 0

یکی از کارهایی که تاثیر بسزایی در انتخاب غذای سالم دارد تمرین دادن مغز است . در واقع آنچه می خوریم ممکن است تحت تاثیر هورمون های مغز و مرکز پاداش دهی در آن باشد خوشبختانه تمرین دادن مغز برای سالم غذا خوردن شدنی است. فقط به تمرین، زمان و پایبندی نیاز دارد . در این مقاله با نکات کلیدی تمرین دادن مغز برای سالم غذا خوردن آشنا میشوید .

چگونه مغز خود را تمرین دهیم که سالم غذا بخوریم و غذای سالم بخواهیم؟
به این فکر کنید که آنچه می خورید چگونه رویتان تاثیر می گذارد، فقط طعم را در نظر نگیرید. به این فکر کنید که بعد از خوردن غذا چه حسی دارید و به جای طعم روی آن تمرکز کنید. بعد از خوردن فست فود، کیک یا چیپس مسلما حس خوبی نخواهید داشت. این نوع غذاها می توانند روی سطح قند خون، انرژی و گوارش تاثیر منفی بگذارند. در مقایسه با این غذاها، بعد از خوردن یک غذای سالم احساس می کنید انرژی تان بیشتر است، رضایت دارید و خواب آلود نمی شوید. اگر نمی دانید غذایی که می خورید چگونه رویتان تاثیر می گذارد، درباره اش تحقیق کنید و یا با یک متخصص تغذیه صحبت کنید. قبل از اینکه چیزی بخورید، ابتدا ببینید آن غذا چه چیزی می خواهد به شما بدهد، سالم است یا خیر.

 

 

در یک تحقیق که سال 2011 انجام گرفت به یک گروه از داوطلبان، عکسی از یک غذای ناسالم به همراه عکسی از تاثیر منفی آن روی سلامت نشان داده شد و به گروه دیگر تنها عکس غذای ناسالم نشان داده شد. محققان متوجه شدند گروهی که عکس غذای ناسالم را به همراه عکس تاثیر منفی آن دیده بودند بیشتر انتخاب غذاهای سالم را در دستور کار خود قرار دادند.

وقتی می خواهید ذهن خود را تمرین دهید که سالم غذا بخورد نیز باید از تاثیر مثبت آن غذا روی بدنتان مطلع باشید و بدانید با این کار در واقع خود را شامل پاداش کرده اید. قبل از خوردن غذای ناسالم فکر کنید و تشخیص دهید که چگونه می تواند تاثیری منفی بر بدنتان بگذارد. البته قرار نیست این طرز فکر باعث شود هر بار شیرینی خوردید احساس گناه کنید بلکه هدف این است که سالم غذا خوردن برایتان تبدیل به عادت شود و از آن لذت ببرید.

مواد به کار رفته را در نظر بگیرید
تمرین دادن ذهن برای سالم غذا خوردن، می تواند با نگاه به موادی که می خواهید وارد بدنتان کنید شروع شود. امروزه بیشتر محصولاتی که از فروشگاه ها خریداری می کنید دارای برچسبی هستند که روی آن اطلاعات تغذیه ای یادداشت شده است. بسیاری از مواد به کار رفته در غذاهای محبوبی مانند چیپس، شیرینی ها، کیک و غذاهای آماده نام های بلندی دارند. این مواد معمولا نگهدارنده ها و شکل تغییر یافته ای از غذاها هستند که در کنار هم قرار داده شده تا بسته غذایی با دوام بالا را تشکیل دهند.

اگر تا قبل از این بدون نگاه کردن به این مواد غذا می خوردید حتی اگر شد موقت مدتی به این مورد توجه کنید و ببینید چه چیزی وارد بدنتان می کنید. نمی دانید نامی که روی بسته نوشته چیست؟ کافیست نامش را در اینترنت جستجو کنید تا ببینید واقعا چیست و چه تاثیری می تواند روی بدنتان داشته باشد. در حالت ایده آل باید بیشتر غذایی که در طول روز مصرف می کنید از دسته غذاهای بدون برچسب باشد مانند میوه و سبزیجات. اگر این کار را در اولویت های خود قرار دهید، به مرور سالم غذا خوردن برایتان تبدیل به چیزی عادی خواهد شد.

غذاها، طعم ها و شکل های مختلف غذایی را امتحان کنید
خوردن غذاهای ناسالم می تواند به صورت جدی حس چشایی و میلتان نسبت به امتحان غذاهای جدید را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع تحقیقاتی که روی موش ها انجام شده نشان داده وقتی موش ها رژیمی سرشار از قند و غذاهای ناسالم مصرف می کنند، دیگر میلی به امتحان کردن غذاهای جدید از خود نشان نمی دهند. همچنین به صورت کلی پرخوریشان افزایش پیدا می کند. محققان وقتی برنامه غذایی همین موش ها را تبدیل به رژیمی سالم کردند، متوجه شدند مدتی زمان می برد تا مانند یک موش سالم به غذا خوردن عادت کنند. تمرین دادن ذهن به سالم غذا خوردن، یک شبه حاصل نمی شود پس صبور باشید و به عادت های جدیدتان پایبند بمانید.

تولید کنندگان غذاهای ناسالم ترفندی دارند که در آن محصولی با طعم های گوناگون تولید می کنند بنابراین مشتری مجبور است برای درک بهتر این طعم مبهم، بیشتر و بیشتر بخورد. تغییر در غذا، رنگ ها و بافت می تواند کمکتان کند بیشتر به غذاهای سالم علاقه مند شوید.

تحقیقات دانشگاه کرنل نشان می دهد، افراد بالغ معمولا دوست دارند بشقاب غذایشان سه رنگ داشته باشد. پس به جای اینکه برای میان وعده به سراغ یک پاکت چیپس بروید، ببینید چگونه می توانید در یک غذای سالم سه رنگ را ترکیب کنید. این کار با میوه و سبزیجات و انواع آجیل ها زیاد مشکل نیست.

 

منبع : مجله دکتر کرمانی

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
Top