انواع افتالموسکوپ و نگهداری از آن

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1394/09/22
person.webp 5703
heart.webp 0

افتالموسکوپي عبارت است از ديدن داخل چشم (پس از گشاد کردن مردمک). افتالموسکوپي امکان مشاهده محيط داخلي صفحة بينايي، شبكيه (Optic Disc) يا نقطه كور، لكه زرد، سرخرگ ها، سياهرگ‌ ها، ماكولا، مشيميه، (Choroid) و محيط هاي شفاف چشم را فراهم مي سازد. افتالموسکوپي به دو روش مستقيم و غير مستقيم انجام مي شود.

 


انواع افتالموسکوپ
1- مستقیم
افتالموسکوپ‌های مستقیم وسایل قابل حملی هستند که تقریبا به اندازه یک مسواک برقی بوده و رایج‌ترین نوع هستند. این نوع از افتالموسکوپ ازیک نور فلاش کوچک و منبع نور همراه با تعداد زیــادی لـنــز چــرخـشــی کــه مــی‌تـوانـد تـا 15 بـرابـر بـزرگـنـمـایـی داشـته باشد تشکیل شده است. نور مستقیمی از افتالموسکوپ به درون چشم از طریق قرنیه برای دیدن پشت کره چشم، تابانده می‌شود.

2- غیرمستقیم
این نوع، معمولا بزرگ‌تر بوده و از یک چراغ که به دور سر پزشک بسته می‌شود و یک لنز که توسط دست نگاه داشته می‌شود، تشکیل شده است. این نـوع، مـیدان دیـد بـیـشـتری از درون چشم، فراهم می‌کند.

3- Slit - lamp
این دستگاه در جلوی چشم بیمار قرار می‌گیرد. بــه عــلاوه لـنــزهــای آن در نــزدیـکــی چـشـم جـای مـی‌گیـرنـد و ایـن امکـان را بـه پـزشک می‌دهد که قسمت قدامی چشم (فوندوس) را هم معاینه کند. این مدل، مزایای دید سه بعدی، همراه با بزرگنمایی افتالموسکوپی مستقیم را دارد. میدان دیدی را که ایـن مدل تامین می کند، پهن‌تر از افتالموسکوپی مـسـتـقـیـــم اســـت امــا بــه انــدازه افـتــالـمــوسـکــوپــی غیرمستقیم نیست.

اقدامات لازم برای جلوگیری از صدمه به افتالموسکوپ

- ‌از این وسیله در اطراف حرارت یا شعله باز اسـتـفـاده نـکـنـیـد. هـمـچنین آن را از گرد و غبار و رطوبت دور نگه دارید.
- ‌تنها از فیوزی که در دفترچه راهنمای کاربر مشخص شده، استفاده کنید.
- ‌کـابـل بـرقـی را کـه بـه هـمـراه وسـیله عرضه می‌شود، به کار گیرید.
- ‌قـبــل از تـعــویــض فـیـوز و کـابـل، دستگـاه را خاموش کنید.
- هـنـگــامــی کــه از وسـیـلــه بــرای مــدت زمـان طـولانـی استفـاده نمـی کنیـد، جهـت جلوگیری از صدمه و آلودگی، آن را در کاور مخصوص خود قرار دهید.

- در افتـالمـوسکـوپ ‌هـای قابل شارژ، انتهای دستـه بـایـد تمیـز بـاشـد تـا از شـارژ صحیـح وسیله اطمینان حاصل کنید.
- ‌در صورت بروز مشکل، در ابتدا به دفترچه راهنمـا مـراجعه فرمایید. اگر دستگاه هنوز هم به درستی کار نمی‌کند از نمایندگی‌ های مجاز کمک بگیرید.

منبع : آتي اسپرت

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
torob
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
nazaratemoshtarian.webp
Top