فواید مهم دستگاه بخور

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1394/08/16
person.webp 4901
heart.webp 4

رطوبت به میزان بخار آب موجود در هوا گفته می‌شود و رطوبت نسبی پایین به این معنی است که هوا خشک است و قابلیت نگهداری رطوبت زیادی را دارد. رطوبت نسبی داخل منزل اگر به 45 درصد برسد کاملا ایده‌آل است اما در صورتی که این میزان کمتر از 30 درصد باشد، خیلی خشک محسوب می‌شود اما رطوبت نسبی هرگز نباید از 50 درصد تجاوز کند. در هر صورت، برای رهایی از هوای خشک می‌توان از دستگاه‌های بخور استفاده کرد.اندازه گیری رطوبت داخل خانه:
سه قطعه قالب یخ کوچک را داخل یک لیوان قرار دهید و به آن آب اضافه کنید. بعد از سه دقیقه اگر رطوبت روی سطح خارجی لیوان شکل نگرفت یعنی هوای داخل خانه خیلی خشک است و باید مرطوب شود. البته از دستگاه‌های رطوبت سنج هم می‌توان استفاده کرد. اضافه کردن سه تا چهار لیتر آب در هوا رطوبت نسبی یک خانه 100 متری را با فرض ثابت بودن دما از 5 درصد به 60 درصد افزایش می‌دهد.

افزایش رطوبت هوا:
دستگاه‌های بخور یا رطوبت ساز یکی از گزینه‌ها هستند که دو نوع بخور گرم و سرد دارند. از دستگاه ‌های بخور گرم معمولا در هوای سرد استفاده می‌‌شود. احتمال رشد باکتری،‌ قارچ و کپک در مخزن آنها کم است، در تسکین گرفتگی بینی و عفونت‌های مجاری تنفسی و همچنین کاهش شدت و درد سرفه‌های خشک مفید هستند و در عین حال امکان افزودن مواد ضدعفونی کننده گیاهی و خوشبو کننده در بسیاری از آنها وجود دارد.

دستگاه‌ های بخور سرد:
دستگاه‌ های بخور سرد به سه گروه رطوبت ‌ساز پروانه‌ ای، رطوبت ساز اولترا سونیک و رطوبت ساز تبخیری تقسیم می‌شوند.رطوبت سازهای تبخیری در صورت افزایش رطوبت نسبی هوا، خروج بخار آب از دستگاه را کاهش می‌دهند و به طور خودکار عمل می‌کنند. از بخور سرد معمولا در فصل تابستان استفاده می‌شود. این دستگاه‌های بخور سرد کم صداتر از نوع گرم عمل می‌کنند و مصرف انرژی برق در آنها کمتر است از طرف دیگر در بخور سرد مواد معدنی موجود در آب در هوا پراکنده می‌شوند و باید مخزن آنها را با آب مقطر پر کرد. در غیر این صورت مواد معدنی موجود در آب به صورت گرد و غبار در محیط خانه پخش می‌شود.

خاصیت درمانی:
دستگاه ‌های بخور اگر به جا استفاده شوند می‌توانند از خشکی پوست و پوشش مخاطی بینی و گلو جلوگیری کنند و بروز سرماخوردگی، حملات سردردهای سینوسی، آلرژی، آسم و بیماری‌های تنفسی را کاهش دهند و سرمای هوا را تعدیل کنند.

عوارض دستگاه بخور:

معمولا توصیه می‌شود در اتاق کودکان و خردسالان از بخور گرم استفاده شود. در عین حال استفاده از این دستگاه‌ها نباید دایمی باشد زیرا به عنوان مثال دیده شده که رطوبت بالا حملات آسم و آلرژی را تشدید می‌کند.

استفاده از دستگاه بخور برای چه افرادی مناسب است؟
همه افرادی که دچار خشکی پوست هستند، سرماخوردگی و گرفتگی بینی و مجاری تنفسی دارند و از بخاری ‌های لوله‌ای یا نفتی برای گرم کردن محل زندگی خود استفاده می‌کنند، می‌توانند از این دستگاه‌ها استفاده کنند. بعضی از دستگاه‌ها قابلیت افزودن مواد معطر را دارند و می‌توان در حد معقول از این گیاهان دارویی استفاده کرد.

حفظ رطوبت محل زندگی به‌خصوص در فصول سرد یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای حفظ سلامت افراد است و دستگاه‌ های بخور تا حد زیادی کمک ‌کننده‌اند اما نباید بطور دایم استفاده شوند و رطوبت را بیشتر از حد مجاز افزایش دهند.

منبع : سلامت

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 4

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
Top