رابطه بین ورزش و ضربان قلب

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1394/08/16
person.webp 8467
heart.webp 5

ضربان قلب و سن، دو پارامتر ضروری برای سنجش پاسخ قلب شما به ورزش هستند. منظور از ضربان قلب، تعداد دفعاتی است که قلب شما در یک دقیقه می‌زند. برای تخمین حداکثر ضربان قلب، معادله‌ای بر حسب سن وجود دارد که عبارت است از ۲۲۰ منهای سن شما. حاصل این معادله هم، برای تعیین تعداد ضربان قلب شما در یک سطح تمرینی با شدتی معین استفاده می‌شود، که درصدی از حدکثر ضربان قلب شما خواهد بود.


حداکثر ضربان قلب و سن
حداکثر ضربان قلب، توسط عواملی در داخل سیستم‌های الکتریکی قلب شما مشخص می‌شود، که باعث می‌شود  قلب شما برای تپیدن در هر دقیقه، منقبض و منبسط شود. این محدودیت حداکثری، معمولا بر اساس سن تعیین می‌شود، و به مرور زمان کاهش می‌یابد. بعنوان مثال اگر ۳۵ سال دارید، برآورد حداکثر ضربان قلب شما باشد ۱۸۵ تپش در دقیقه باشد. و در ۵۰ سالگی، حداکثر ضربان قلب شما ۱۷۰ تپش در دقیقه خواهد شد.

توصیه‌های ورزشی

معمولا توصیه می‌شود که ورزش‌های هوازی را، با تمرکز بر درصدی از حداکثر ضربان قلبتان انجام دهید. برای کاهش خطرات بیماری‌های مزمن، هر هفته ۳ تا ۵ روز، تمرینات هوازی متوسط تا شدید انجام دهید. تمرینات نسبتا شدید با ۶۴ تا ۷۶ درصد از حداکثر ضربان قلب شما تعریف می شود. بنابراین ضربان قلب شما در ۳۵ سالگی برای تمرینات نسبتا شدید، باید بین ۱۱۸ و ۱۴۱ تپش در دقیقه باشد. تمرینات شدید، تمریناتی هستند که در ۷۷ تا ۹۳ درصد از حداکثر ضربان قلب شما انجام شوند. پیشنهاد می‌کنیم برای بررسی سریع وضعیتتان، از یک حسگر ضربان قلب استفاده کنید.

اهمیت
اگرچه حداکثر ضربان قلب شما بطور ژنتیکی تعریف می‌شود، اما تمرین مناسب می‌تواند با بالا رفتن سن، پاسخ قلبتان به ورزش را بهبود ببخشد. ورزش‌ های هوازی مداوم، باعث بهتر شدن سیستم قلبی و عروقی شما می‌ شوند. یکی از این پیشرفت‌ها در مقدار خونی است که قلب شما در یک تپش پمپاژ می‌کند، که بعنوان حجم تپش شناخته می‌شود. ورزش، حجم تپش قلب شما را افزایش می‌دهد، و نیاز قلب شما به تپیدن سریع‌تر را کاهش می‌دهد، بنابراین با افزایش سطح تناسب اندامتان در هر سنی که باشید، ضربان قلب شما کاهش (یا بهتر است بگوییم بهبود) می‌یابد.

تصور اشتباه
ممکن است با شنیدن توصیه‌ی ورزش کردن در محدوده‌ی چربی سوزی، گیج شده باشید. این محدوده معمولا بین ۶۰ تا ۷۵ درصد از حداکثر ضربان قلب شما خواهد بود و با بالا رفتن سنتان، بیشتر وسوسه می‌شوید که فقط در این محدوده ورزش کنید، زیرا رسوب چربی ‌ها در حال افزایش هستند و بیشتر در بدن شما، قابل مشاهده‌اند. بعنوان یک پیشنهاد، می‌توانید در محدوده‌ی شدت ۶۰ تا ۹۵ درصدی حداکثر ضربان قلبتان برای افزایش مقدار کالری که می‌سوزانید استفاده کنید و برای سوزاندن ۳۵۰۰ کالری که معادل نیم کیلو چربی است، تلاش کنید. در اینصورت به هدف چربی سوز ی ‌خود هم خواهید رسید.

هشدار
برخی از داروها باعث افزایش یا کاهش ضربان قلب طبیعی شما در زمان ورزش و یا استراحت می‌شوند. اگر در حال مصرف دارویی هستید، قبل از شروع یک برنامه‌ی ورزشی، پزشکتان را در جریان قرار دهید. شما باید ضربان قلبتان را در یک حجم کار معین بررسی کنید، مثلا اگر معمولا با سرعت ۵ کیلومتر در ساعت، روی شیب ۲ درصد روی تردمیل راه می‌روید، ضربان قلبتان را تحت نظر بگیرید.

در این روش حتی در حالتی که دارو، ضربان قلب شما را تغییر دهد، شما می‌دانید که ضربان قلبتان چقدر با آنچه که باید باشد، متفاوت است. همچنین از فشاری که به بدنتان می‌آید و شما آنرا درک می‌کنید، برای کمک به بررسی پاسخ ورزشتان در زمانیکه دارو مصرف می ‌کنید، استفاده کنید. اگر پاسخ ضربان قلب شما عادی است، اما احساس تنگی نفس و سرگیجه می‌کنید، فورا تمرین را متوقف کنید و به دنبال مراقبت‌ های پزشکی بروید.

منبع : آتي اسپرت

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 5

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 6 میانگین امتیاز : 2/3

نظرات کاربران در مورد این مقاله

no-photo.webp

یسنا حق دوست

0
0
1400/01/19

واقعا عالیییییی بود

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
close.webp banner-diet.gif
torob
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
nazaratemoshtarian.webp
Top