تاثیرات مخرب فشارخون بالا بر بدن انسان

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1394/08/13
person.webp 5316
heart.webp 0

در حال حاضر با صنعتی شدن زندگی، فشار خونی که در زمان مادر بزرگ ها و پدر بزرگ های ما هیچ اثری از آن نبود، چنان شایع شده که دیگر وقتی می شنویم فلانی فشارخون دارد، هیچ واکنش خاصی نشان نمی دهیم، چرا که به نظر ما آدم های دنیای امروز، فشار خون یک بیماری پیش پا افتاده است.

 


فشار خون بالا و اختلال عملکرد مغزی
از آنجایی که فشار خون بالا یک بیماری بدون علامت و به ظاهر خاموش است، بیشتر افراد از ابتلا به آن بی خبرند. به همین خاطر است که امروزه به آن قاتل خاموش گفته می شود. مطالعات اخیر نشان داده اند که سابقه فشار خون بالای یک فرد می تواند بر وضعیت عملکرد مغزی مخصوصا در دوران سالمندی موثر باشد. در یک مطالعه، محققان سلامت عروقی، ساختار مغزی و توانایی های شناختی چهار هزار بیمار مبتلا به فشار خون را مورد بررسی قرار دادند. آن ها دریافتند ابتلا به فشار خون بالا در دوران میانسالی، مخصوصا در صورتی که کنترل نشده باشد، با کاهش حافظه و اختلالات شناختی در پیری مرتبط است. اگر فشار خون بالا باعث کشیدگی عروق خون رسان به چشم شود، خونریزی چشمی عارضه ای شایع خواهد بود.

فشار خون بالا و نارسایی کلیوی

فشار خون بالا را همچنین می توان در بیشتر کشورهای پیشرفته و صنعتی، علت دوم ابتلا به نارسایی کلیه در نظر گرفت همانطور که می دانید کلیه ها نقش مهمی در تصفیه خون و برداشتن مواد زائد از بدن بر عهده دارند. زمانی که فشار و قدرت خون ورودی به کلیه ها بالاتر از حد معمول باشد، بدون شک عروق و نفرون های کلیوی آسیب خواهند دید. در این صورت است که به مرور زمان مویرگ های کلیوی ضعیف تر و باریک تر می شوند و از قدرت عملکرد کلیه کاسته می شود. نارسایی کلیه باعث می شود که مایعات و ترکیبات اضافی در بدن تجمع پیدا کند و فشار خون بالاتر برود. تکرار این وضعیت به چرخه ای مخرب برای کلیه ها تبدیل خواهد شد که روز به روز فشار خون را بالاتر و آسیب به کلیه ها را شدیدتر می کند.

فشار خون بالا و بیماری های چشمی
فشار خون بالا می تواند به مشکلات چشمی نظیر آسیب به شبکیه چشم (رتینوپاتی) و یا آسیب به اعصاب چشمی ( نوروپاتی چشمی) منجر شود. اگر فشار خون بالا باعث کشیدگی عروق خون رسان به چشم شود، خونریزی چشمی عارضه ای شایع خواهد بود. خونریزی چشمی می تواند به عوارضی مانند تاری دید، کاهش بینایی و حتی کوری منجر شود.
 
فشار خون بالا و مشکلات جنسی
علت بخش عمده از مشکلات و ناتوانایی های جنسی به فشار خون بالای افراد باز می گردد. به طور کلی می توان گفت مشکل در نعوظ می تواند ناشی از یک بیماری روانی، یک بیماری عصبی و یا یک بیماری عروقی باشد. در خانم ها نیز فشار خون بالا ارتباط مستقیمی با عدم رضایت جنسی و سرد مزاجی خواهد داشت.
 
فشار خون بالا و پسوریازیس

مطالعات اخیر وجود ارتباط بین فشار خون بالا و بیماری پوستی پسوریازیس را مورد تایید قرار داده اند. بیماری خودایمنی و مزمنی که پوست صورت و بدن را درگیر می کند. بد نیست بدانید پسوریازیس احتمال ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

منبع : تبیان

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
Top