دانستنی های لازم برای زانوبند و مچ بند

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تاریخ ویرایش: 1400/06/15
ورود مقاله: 1394/08/04
person.webp 9578
heart.webp 4

مچ بند، زانوبند و کمربندهای طبی از جمله وسایل ارتوپدی هستند که امروزه انواع و اقسام آنها در داروخانه ها به چشم می خورد و به راحتی در دسترس قرار دارند. این وسایل در اندازه های مختلف و با جنس های متفاوت به منظور تسکین و درمان ناراحتی های عضلاتی و استخوانی کاربرد دارند. خیلی ها بدون مشورت با پزشکان و بلافاصله پس از آن که دچار ناراحتی های مفصلی یا مشکلات عضلانی اسکلتی می شوند و به سراغ این مچ بندها، زانوبندها یا کمربندهای طبی می روند؛ غافل از اینکه استفاده سرخود از این وسایل نه تنها ممکن است مشکل را برطرف نکند، بلکه گاهی موجب بروز صدمات بیشتر می شود.

 

 

کی باید سراغ این مچ بندها و زانوبند های طبی رفت؟
مچ بند و زانوبند وکمربند های طبی کاربرد های زیادی دارند اما در برخی بیماری های مرتبط با مفصل مخصوصا مچ دست و زانو کاربرد بیشتری دارند. یکی از مهم ترین و شایع ترین این مشکلات سندرم تونل کارپ است. معمولاً مردم، این بیماری را به عنوان «مچ درد» می شناسند که درد آن به انگشت های دست ختم شده و حرکات دست را تا حدودی مشکل می کند و ناتوانی به وجود می آورد. این عارضه در میان کسانی که ساعات زیادی با کامپیوتر کار می کنند؛ رایج است. در این بیماری اعصابی که از مچ به انگشتان دست می رسند دچار التهاب می شوند. در این زمان اگر مشکل چندان عمیق نباشد، می توان از مچ بند برای بی حرکتی و تسکین درد استفاده کرد. آنچه بسیار مهم است و باید به آن توجه کرد، این است که این وسایل ارتوپدی تنها برای رفع بیماری های سبک و ضایعات کوچک مچ و زانو هستند و ضایعات شدید عضلانی استخوانی و مرتبط با رباط ها و لیگامان هایی که کاملا پاره شده اند باید به نحو دیگری درمان شوند. از طرف دیگر هنگامی که قرار است زانو یا مچ بعد از عمل جراحی به طریقه مشخصی و در یک وضعیت خاص نگهداری شود، برای حفظ حالت و وضعیت عمل می توان از این وسایل استفاده کرد. پس به طور کلی می توان گفت از این وسایل باید در درمان، آرامش و بی حرکتی مفصل و بعد از عمل برای حفظ موفقیت عمل استفاده کرد.

در مورد آسیب های زانو می توان از زانوبند استفاده کرد؟
در هر آسیب زانو نیز اولین امری که رخ می دهد به وجود آمدن التهاب است که این التهاب به درد و تورم و کاهش توانایی حرکت مفصل زانو منجر خواهد شد. شکستن این سیکل التهابی می تواند به تسریع بهبودی و کاهش درد منجر شود. برای این امر می توان با استراحت دادن به زانو التهاب را کاهش داد و از ورود آسیب بیشتر به زانو جلوگیری کرد. فشار موضعی به زانو توسط زانوبند نیز سبب کاهش تورم و تسریع بهبودی می شود. در برخی از آسیب های زانو بستن زانوبند می تواند به قرار گیری صحیح کشکک سرجای خود و حفظ حرکات مناسب مفصل زانو کمک کند. در برخی از آسیب های زانو نیز که شدید نبوده و تنها کشیدکی لیگامان ها و رباط های صلیبی زانو وجود داشته باشد می توان برای بی حرکت نگه داشتن و تسکین درد از زانوبند استفاده کرد.

مچ بند ها چطور سبب کاهش درد می شوند؟
نوارهای قابل تنظیم مچ بند ضمن گرم نگه داشتن مچ قدرت نگه دارندگی آن را افزایش می دهد. مچ بند سالم با ترمیم بافت و ایجاد فشار قابل تنظیم موجب افزایش گردش خون شده و به جذب مجدد تورم و ورم کمک می کند. مچ بند سالم به هنگام مچ درد و یا به منظور ثابت نگه داشتن، سندرم تونل کارپال، قبل و یا بعد از عمل، دررفتگی مچ و هنگام کشیدگی زردپی استفاده می شود. وزن سبک، حفظ گرما، قابلیت شستشوی مجدد از دیگر مزایای مچ بند سالم است.

اگر جنس این لوازم ارتوپدی با هم متفاوت باشد، کدام یک را بهتر است انتخاب کنیم؟
همان طور که مچ بندها، زانوبندها و کمربند های طبی در اندازه متنوع هستند، در بازار جنس های متفاوتی از آنها نیز وجود دارد.. برحسب نوع بیماری و نوع مشکل به دستور پزشک نوع مخصوص توصیه می شود. اگرچه محصولاتی که از جنس الیاف طبیعی هستند سازگاری بیشتری با پوست بدن دارند و بهتر از انواع نایلونی و پلاستیکی هستند و سبب تحریک پوست نمی شوند اما گاهی قابلیت لوازم پلاستیکی را ندارند و کارایی که ما از آنها انتظار داریم را ایجاد نمی کنند.

منبع : آتي اسپرت

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 4

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
torob

به جمع ۲۵۰ هزار نفری ما بپیوندید.

در اینستاگرام هر روز تخفیف ویژه داریم!

atisportgroup@
upfooter

برخی از مشتریان ما:

فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
atisport-moshtari3.webp
Top