4 مزیت و 6 خطر ورزش دوچرخه سواری

calendar.png 1394/07/23
person.png 10932
heart.png 4

سبک زندگی یکجا نشینی رو به افزایش است و یافته ‌ها هم نشان داده که دوچرخه سواری و رکاب زدن، تاثیرات مثبت روی بیماری ‌های قلبی و عروقی و دیابت دارد و می‌ تواند باعث تقویت و پیشرفت قوه ادراک، شناخت، عملکرد و ساختار مغز شود. لازم نیست دوچرخه سواری حتما بیرون از خانه و یا با سرعت و طولانی باشد، بیشتر مطالعات نشان داده‌اند 30  دقیقه یا کمتر دوچرخه زدن با سرعت و شدت متوسط هم می‌ تواند تغییرات چشمگیری روی ذهن و روان داشته باشد و مهم نیست بیرون از خانه یا داخل خانه  باشد.

 


خطر هاي دوچرخه ‌سواري
1- درد زانو :
دوچرخه ‌سواران مانند دوندگان گاهي دچار درد زانو يا درد در محل مفصل استخوان ران و استخوان کشکک مي‌ شوند. اين درد به علت التهاب تاندون در مفصل استخوان ران و استخوان کشکک است.

2- کمردرد :
علل کمردرد ممکن است دوچرخه سواری بيش از حد، يا جلو يا پايين قرار داشتن فرمان دوچرخه باشد. توصيه کلي اين است که ارتفاع زين را تنظيم کنيد.

3- بي‌ حسي در دست ‌ها و مچ ‌ها :

اين مشکل را گاهي فلج فرمان دوچرخه مي‌ نامند. اين عارضه ناشي از گذاشتن وزن بيش از حد روي دست‌ ها حين دوچرخه ‌سواري است، به طوري که عصبي که از آرنج به سمت بخش خارجي پنجه دست کشيده مي‌شود،‌ تحت فشار قرار مي‌گيرد.

4- درد باسن :
بيشتر وزن شما هنگام دوچرخه ‌سواري بايد روي استخوان ‌هاي نشيمنگاه که کف لگن را تشکيل مي‌ دهند، وارد شود. هنگامي كه شروع به دوچرخه ‌سواري بطولاني مدت مي کنيد، احساس اندکي درد عادي است،‌ اما اگر درد شديدي در باسن داشتيد، ممکن است زين دوچرخه بيش از حد بالا يا لازم باشد که زين دوچرخه را به سمت جلو يا عقب ببريد.

5- اختلال نعوظ :
اينکه آيا دوچرخه‌ سواري در مردان به واقع باعث اختلال نعوظ مي‌ شود يا نه مورد بحث بوده است. نتايج بررسي‌ ها در اين مورد متناقض است. اما به يقين زين دوچرخه مي ‌تواند اعصاب و عروق خوني در ميان ‌دوراه را تحت فشار قرار دهد و بي ‌حسي ميان دوراه يک مشکل شايع در دوچرخه‌ سواران است.

6- ضربه مغزي:

ضربه به سر مهمترین خطري است که دوچرخه ‌سواران در معرض آن هستند و بررسي ‌ها نشان داده ‌اند که به سر داشتن کلاه ايمني باعث کاهش آسيب ‌هاي سر و مغز هنگام دوچرخه ‌سواري مي‌ شود.

مزیت های دوچرخه ‌سواري
1- ركاب زدن، عضلات پاي شما به خصوص عضلاتی را که در جلوي ران قرار دارند،‌ تقويت مي‌کند.
 
2- اثرات قلبي-عروقي دويدن و دوچرخه ‌سواري، بسيار شبيه به هم است،‌ گرچه دويدن ممکن است اندکي بيشتر از دوچرخه‌ سواري باعث شديدتر شدن کار قلب شود.

3- دوچرخه ‌سواري از لحاظ ميزان سوزاندن کالري با ساير اشکال ورزشي قابل مقايسه است. يک فرد 70 کيلويي که با سرعت تفريحي 15 تا 20 کيلومتر در ساعت دوچرخه ‌سواري کند‌، حدود 7 کالري در هر دقيقه مي‌ سوزاند.

4- شايد بزرگترین مزيت دوچرخه‌ سواري بر بسياري از فعاليت‌ هاي جسمي، جدا از پياده‌ روي اين باشد که مي ‌تواند هم به عنوان فعاليت جسمي و هم به عنوان شيوه‌ اي براي جابه‌ جايي براي رفتن به سر کار يا محل تحصيل مورد استفاده قرار گيرد.

منبع : آتي اسپرت

heart.png 4

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 1 میانگین امتیاز : 5

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.png banner-diet.gif
upfooter
تردمیل دوچرخه ثابت و الپتیکال رشته های ورزشی لوازم بدنسازی
ترازو ماساژور زیبایی تجهیزات پزشکی باشگاهی
Top