11 عملی که منجر به آسیب های مغزی میشود

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1394/06/18
person.webp 2781
heart.webp 0

همه ما به این موضوع آگاه هستیم که مغز مهمترین عضو بدن است و انجام تمام کارها وابسته به عملکرد مغز است . اما انجام یک سری از عادت ها و کارهای اشتباه منجر به اختلال در عملکرد مغز میشود .شما در این مقاله با تعدادی از این کارهای آسیب رسان آشنا میشوید

1. انجام ندادن کارهاي فکري
مغز انسان مانند عضله است و در صورت ورزش نکردن کوچک مي شود؛ هرچه فکر عميق تر باشد، ورزش بهتري براي مغز به حساب مي آيد و مغز براي مدت طولاني سالم مي ماند. بنابراين کتاب بخوانيد، فيلم مستند تماشا کنيد و به بازي هاي فکري بپردازيد.

2. پوشاندن سر هنگام خواب
شايد اين روش باعث گرم شدن سر هنگام خواب باشد اما پوشاندن سر به افزايش دي اکسيد کربن و کاهش اکسيژن رساني به مغز منجر مي شود. اکسيژن براي عملکرد مغز حياتي است و کمبود آن مي تواند به سلول هاي مغزي آسيب برساند.

3. کار زياد هنگام بيماري
بسياري از بزرگسالان و دانش آموزان نسبت به سلامت خود کم توجه هستند. زماني که فرد بيمار است، بدن و ذهن به استراحت نياز دارد و کار کشيدن از آن بهره وري مغز را کاهش مي دهد و مي تواند به آسيب طولاني مدت مغز منجر شود.

 

 

4. کم خوابي
خواب براي سلامت ذهن و جسم حياتي است. داشتن يک خواب خوب براي مغز و ارگان هاي داخلي ضروري است. به گفته محققان، تنها در هنگام خواب است که مغز سموم خود را پاک سازي مي کند. کمبود خواب روند مرگ سلول هاي مغز را تسريع مي بخشد که اين امر مي تواند باعث اختلال حافظه شود.

5. کم حرفي
در افراد درونگرا و افراد کم حرف احتمال خطر کاهش بهره وري مغز بيشتر است. سخن گفتن نوعي ورزش براي مغز محسوب مي شود و در تقويت آن موثر است؛ همان طور که ورزش کردن باعث تقويت عضلات مي شود.

6. مصرف نکردن صبحانه
برخي افراد به علت رژيم گرفتن يا کمبود وقت صبحانه نمي خورند؛ اين عادت اشتباه به مغز آسيب مي رساند. پس از خوابيدن، مغز نياز به ماده مغذي دارد. نخوردن صبحانه، مغز را از اين ماده مغذي حياتي محروم مي کند و از طرفي باعث کاهش قند خون مي شود.

7. پرخوري
پرخوري نه تنها براي سلامت مضر است بلکه باعث سفت شدن رگ هاي خوني و کاهش توانايي ذهن مي شود.

8. مصرف قند بيش از حد
مصرف زياد قند در جذب مواد مغذي و پروتئين تداخل ايجاد مي کند که اين امر به سوء تغذيه منجر مي شود. سوء تغذيه مانع از رشد مغز مي شود بنابراين ميزان مصرف نوشيدني ها و غذاهاي شيرين را به حداقل برسانيد.

9. استعمال دخانيات
همه مي دانيم که سيگار کشيدن باعث سرطان مي شود اما آيا مي دانستيد که نيکوتين اعتيادآور موجود در سيگار باعث کوچک شدن مغز مي شود؟

10. آلودگي هوا
استنشاق هواي آلوده ميزان اکسيژن رساني به مغز را کاهش مي دهد . بدون اکسيژن، مغز نمي تواند عملکرد خوبي داشته باشد.

11. کنترل نامنظم قند خون تهديدي براي عملکرد مغز
کنترل نادرست و نامنظم قند خون، خطر ابتلا به زوال عقل را در بيماران مبتلا به ديابت بيش از پيش افزايش مي دهد. نقش ديابت در افزايش خطر سکته قلبي، اختلال در بينايي، سکته مغزي و نارسايي کليوي، موضوعي شناخته شده است. تازه ترين يافته ها ، نشان مي دهد که اين بيماري همچنين تاثير زيادي در افزايش وسعت آسيب هاي مغزي از جمله زوال عقل و بروز بيماري آلزايمر دارد.تاثير ديابت در افزايش آسيب مغزي و زوال عقل در افرادي که قند خون خود را به درستي کنترل نمي کنند، 50 درصد بيشتر از ديگر مبتلايان است.

 

منبع : سلامت نیوز

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
torob
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
nazaratemoshtarian.webp
Top