باید و نباید ورزش های مختلف برای خانم ها

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1394/02/07
person.webp 3175
heart.webp 0

برخي پژوهش‌ها از خطرساز بودن طناب‌زدن براي جسم خانم‌ها مي‌گويند و گروه ديگري از محققان هم ادعا مي‌كنند كه هاكي و برخي از ورزش‌هاي رزمي سلامت مغز زنان را تهديد مي‌كنند. اما متخصصان هميشه با پژوهشگراني كه تنها گروه كوچكي از افراد را مورد بررسي قرار مي‌دهند هم‌نظر نيستند. آنها معتقدند كه خانم‌ها مي‌توانند به اغلب رشته‌هاي ورزشي پا بگذارند و تنها در موارد خاص، بايد از انجام حركتي خاص صرف‌‌نظر كنند يا  اينكه فعاليت در يك رشته را كنار بگذارند. اين موضوع را با دكتر اميرحسين عابدي يكتا، متخصص طب ورزشي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در ميان گذاشتيم و از دكتر كتايون برجيس، متخصص زنان و زايمان در مورد حركات ورزشي ممنوعه براي خانم‌ها پرسيديم. اگر شما هم نمي‌دانيد كه چه ورزشي را در چه شرايطي نبايد انجام دهيد و انجام چه حركاتي به بدن‌تان آسيب مي‌رساند، ادامه اين مطلب را بخوانيد.

1. عضلات‌تان ضعيف است؟ يوگا كار كنيد
دكتر برجيس: ورزش‌هاي ريلكسي و كششي مناسب‌ترين گزينه براي خانم‌ها هستند.  درحالي كه اين حركات عضلات بدن خانم‌ها را تقويت مي‌كنند، فشاري به هيچ يك از ارگان‌هاي بدن آنها نمي‌آورند. البته اگر فردي در ناحيه خاصي آسيب ديده  باید با مشورت پزشك متخصص و كارشناس ورزشي حركات مناسب را تعيين كند. در دوره بارداري ممكن است خانم‌ها بسته به شرايط جسمي خود براي انجام برخي حركات محدوديت داشته باشند. اما به طور كلي، يوگا و ديگر ورزش‌هاي كششي نه تنها به آرامش ذهن خانم‌ها كمك مي‌كنند بلكه سلامت  و قدرت عضلاني را هم براي‌شان به ارمغان مي‌آورند.

دكتر عابدي: ژيمناستيك گرچه در گروه ورزش‌هاي كششي جا مي‌گيرد اما ورزش سختي به شمار مي‌آيد. به خصوص حركاتي كه ورزشكار روي تشك انجام مي‌دهد، نيازمند توان استخواني بالايي است. اين حركات ممكن است ضرباتي را به مچ دست وارد كند، مچ را دچار شكستگي و له‌شدگي يا اينكه رشد استخوان را دچار مشكل كند. به همين دليل انجام حرفه‌اي اين ورزش به نوجواناني كه در اوج دوره رشد هستند، توصيه نمي‌شود.

 انجام ورزش ژيمناستيك به عنوان يك تفريح در بلوغ مشكلي ندارد اما پرداختن به اين ورزش به طور حرفه‌اي ممكن است براي همه نوجوانان و به ويژه دختران كه استخوان‌هاي ظريف و حساس‌تري دارند، دردسرساز شود.

 

 

2. دوره قاعدگي را مي‌گذرانيد؟ بدنسازي را كنار نگذاريد
دكتر عابدي يكتا: بدنسازي يكي از ورزش‌هايي است كه انجام آن به خانم‌ها توصيه مي‌شود. اين ورزش هم به صورت كار با دستگاه و هم در قالب حركات ورزشي بدون دستگاه انجام مي‌شود. در دوره قاعدگي منعي براي ورزش كردن و حتي انجام حركات بدنسازي وجود ندارد و حتي كم نيستند خانم‌هايي كه در دوره قاعدگي قهرمان رشته‌هاي ورزشي شده‌اند اما از آنجا كه توزيع آب در بدن در اين دوره متفاوت از ديگر روزهاي ماه است، خانم‌هايي كه قصد ورزش در اين چند روز را دارند، بايد ميزان آب بيشتري مصرف كنند. تنها كساني كه محدوديت‌هايي در انجام اين حركات دارند سالمندان هستند كه بايد با وزنه‌هاي سبك‌تر ورزش را انجام دهند. خانم‌هايي كه نمي‌خواهند حجم عضله‌شان زياد شود و تنها به دنبال اين هستند كه عضلات‌شان قدرت و قوام بيشتري بگيرد، بهتر است اين حركات را با وزنه‌هاي سبك‌تر اما با تكرار بيشتر انجام دهند.

دكتر برجيس: شايد دمبل زدن سلامت جسم همه خانم‌ها را تهديد نكند اما كساني كه عضلات كف لگن ضعيفي دارند و با حركات ورزشي منظم اين عضلات را تقويت نمي‌كنند، بهتر است از حركات ورزشي كه با دمبل انجام مي‌شود، پرهيز كنند. چنين حركاتي به داخل شكم فشار مي‌آورد و مجراي ادرار را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

3. از افتادگي رحم مي‌ترسيد؟ سواركاري را رها نكنيد
دكتر برجيس: اسب سواري سلامت خانم‌هايي كه با مشكل و بيماري خاصي روبه‌رو نيستند را تهديد نمي‌كند و بعيد است كه يكي، دو ساعت سواركاري در هفته مشكل خاصي را به وجود بياورد. آنچه كه احتمال ابتلا به افتادگي رحم را بالا مي‌برد، يبوست مزمن، زايمان مكرر و انجام ندادن حركات ورزشي كف لگن است که مي‌تواند باعث شل شدن عضلات مرتبط با آن ناحيه شود.

4. افتادگي مثانه داريد؟ طناب نزنيد
دكتر عابدي يكتا: اينكه طناب زدن براي سلامت خانم‌ها مضر است، ادعايي كاملا نادرست است. طناب زدن ورزش بسيار مفيدي براي خانم‌هاست و مي‌تواند از بروز زانو درد كه يكي از مشكلات رايج سالم بودن در اين گروه است، جلوگيري كند. گذشته از اين، طناب‌زني ورزشي تعادلي است و انجام مرتب آن باعث مي‌شود خانم‌هايي كه در ميانسالي و سالمندي به مشكل پوكي استخوان دچار مي‌شوند، با تعادل بيشتري فعاليت كنند و كمتر دچار ضربه‌ديدگي ناشي از بي‌تعادلي شوند.

دكتر برجيس: افتادگي مثانه يكي از مشكلات شايع در خانم‌هاست، كساني كه با اين عارضه روبه‌رو هستند تا پیش از کامل شدن روند درمان‌شان  نبايد ورزش طناب‌زني را انتخاب كنند.

5. نگران تخمدان‌ها هستيد؟ تكواندو را ادامه دهيد
دكتر برجيس: انجام ورزش‌هاي رزمي اگر با مشاوره كارشناس ورزش صورت گيرد، مشكلي را براي سلامت خانم‌ها به وجود نمي‌آورد اما گرم كردن بدن قبل از انجام حركات اهميت زيادي دارد و البته افراد بايد در طول زمان حركات پيشرفته‌تر را تمرين كنند و آرام آرام و زير نظر كارشناس حركات شديد‌تر را انجام دهند. با اين وجود، مسلم است كه باز كردن و پرتاب كردن پاها در ورزش‌هاي رزمي و  ضربه ديدن بدن از روي لباس‌هاي ورزشي مشكلي براي سلامت خانم‌ها به وجود نمي‌آورد.

دكتر عابدي: هاكي، بوكس، كشتي، شيرجه و ورزش‌هاي برخوردي براي اغلب ورزشكاران اين حوزه‌ها آسيب‌هايي را به همراه دارد اما اين مشكلات در خانم‌ها به دليل توان بدني پايين‌تر شايع‌تر است. با اين وجود نمي‌توان ورزش‌هاي رزمي را براي خانم‌ها مضر دانست. عده‌اي به اشتباه مي‌گويند كه ضربات وارد شده به شكم و لگن در اين ورزش‌ها به تخمدان‌ها آسيب مي‌زند و دردهاي قاعدگي را بيشتر مي‌كند، اما واقعيت اين است كه تخمدان‌ها درون لگن قرار دارند و توسط لگن مخافظت مي‌شوند.

6. بارداريد؟ شنا نه! آب‌بازي كنيد
دكتر برجيس: رفتن به استخر همه خانم‌هاي باردار را در معرض خطر قرار نمي‌دهد. اما كساني كه توصيه به استراحت دارند و به سقط تهديد شده‌اند، بهتر است مدتي با استخر خداحافظي كنند. از طرف ديگر خانم‌هايي كه چند قلو باردار شده‌اند هم بيشتر از ديگران در معرض خطر هستند.

 اين افراد نبايد زياد راه بروند و حتي براي جلوگيري از سقط شايد مجبور به دوختن دهانه رحم باشند. چراكه گذشته از پرريسك بودن بارداري چندقلو براي اغلب زنان، بسياري از اين مادران، سابقه نازايي و درمان ناباروري داشته‌اند و در اين دوره بايد بيشتر مراقب فعاليت‌هاي خود باشند. با اين وجود، اگر خانمي منع پزشكي خاصي براي رفتن به استخر نداشته باشد، وجود كلرايد در استخر‌ها سلامت او و جنينش را تهديد نمي‌كند. بسياري از خانم‌ها به ويژه در دوره بارداري، به‌خاطر ترس از قارچ و عفونت به استخر مراجعه نمي‌كنند. اگر استخري كه به آن مراجعه مي‌شود بهداشتي و استاندارد باشد، خانم‌ها مي‌توانند با ژل بهداشتي يا مخلوط آب و جوش شيرين خود را قبل و بعد از استخر شست و شو دهند و نگران ابتلا به عفونت نباشند. اما حتي اگر نگراني در مورد ابتلا به عفونت و قارچ وجود نداشته باشد، شنا كردن به كمتر خانم بارداري توصيه مي‌شود. پس در اين ماه‌ها خانم‌ها بهتر است به جاي شنا در آب آرام آرام راه بروند.

 

منبع : مجله سیب سبز

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
torob
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
nazaratemoshtarian.webp
Top