علت پیدایش گوشی پزشکی

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1394/02/01
person.webp 5688
heart.webp 0

گوشی پزشكی وسیله‌ای جدانشدنی از پزشكان است و با وجود پیشرفت‌های فوق‌العاده فن‌آوری هنوز ابزارهای پیشرفته تشخیصی نتوانسته‌اند جای این وسیله كوچك را بگیرند.

۱۸۶ سال پیش در سال ۱۸۱۹ میلادی، یك پزشك فرانسوی به نام Rene Laennec یك گوشی پزشكی چوبی را ساخت ، این وسیله در آن زمان فقط یك دهانه برای قرار گرفتن روی گوش داشت و قسمتی از آن كه روی سینه بیمار قرار می‌گرفت، دارای ابعاد بزرگی بود. تا آن هنگام پزشكان گوششان را مستقیما روی سینه بیماران قرار می‌دادند تا صدای قلب را بشنوند اما روزی دكتر رنه لینك، برای ویزیت یك زن جوان هنگامی كه قصد شنیدن صدای قلب زن را داشت، از گذاشتن گوشش روی سینه این زن دچار شرم‌زدگی شد، به همین خاطر تصمیم گرفت تا وسیله‌ای بسازد كه هم پزشكان و هم بیماران راحت‌تر باشند.

 

 

در سال ۱۸۴۳ یك پزشك ساكن نیویورك به نام George P. Cammann تغییراتی در گوشی ایجاد كرد، لوله آن را قابل انعطاف كرد و دو مجرا برای قرار گرفتن روی هر دو گوش برای آن ساخت. در سال ۱۸۵۵، دكتر كامان نوعی گوشی ساخت كه از وسایل زیر ساخته می‌شد؛ قسمتی كه روی سینه قرار می‌گرفت از چوب آبنوس، تیوب‌ها از سیمی كه روكشی از پارچه ابریشمی آغشته به صمغ داشت و قسمتی كه درون گوش‌ها قرار می‌گرفت از عاج ساخته شده بود. تا سال ۱۹۶۰ تغییرات عمده‌ای در گوشی پزشكی ایجاد نشد، در این زمان بود كه دكتر لیتمن، استاد دانشگاه هاروارد گوشی پزشكی‌ای ساخت كه ویژگی‌های آكوستیك خوبی داشت. دكتر لیتمن یك پژوهشگر قلب بوده و در زمینه الكتروكاردیوگرافی نیز در جهان ، مطرح می‌باشد.

وی در سال ۱۹۶۱ در مجله AMA، ویژگی‌های یك گوشی پزشكی ایده‌آل را توضیح داد و گفت: بهتر است قسمت سینه‌ای گوشی، دو قسمت داشته باشد، یك قسمت به نام bell برای شنیدن اصوات بم و یك قسمت دارای دیافراگم پلاستیكی برای فیلتر كردن اصوات بم. تیوب گوشی باید سخت و درای مجرای واحد و تا حد امكان كوتاه باشد و گوشی طوری طراحی شود كه سبك باشد و بتوان با آن راحت كار كرد. در حال حاضر گوشی‌های لیتمن مشهورترین مارك بازار گوشی‌ها و به همین اندازه محبوب و پرفروش هستند و اكنون پیشرفت‌های تكنولوژی توانسته تحولات و ویژگی‌های جدیدی برای گوشی‌ها به ارمغان آورد.‌ 

منبع : روزنامه سلامت

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
torob
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
nazaratemoshtarian.webp
Top