10 راه پیشگیری از سرماخوردگی

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1393/10/21
person.webp 3548
heart.webp 0

10 راه پیشگیری از سرماخوردگی

 

فصل زمستان زیبایی های خودش را دارد، اما همین سوز و سرما کاری می کند تا مغز استخوان بلرزیم. بهترین کار این است که گرمای بدنتان را حفظ کرده و سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید تا با اولین باد سرد دماغتان چکه نکند، گلودرد نگیرید و خلاصه اینکه سرما نخورید. ما در این مطلب چند توصیه داریم تا با سرمای زمستان مقابله کنید و از سرماخوردگی در امان بمانید. لطفا با ما همراه باشید.

1- جوراب ها را قبل از پوشیدن گرم کنید
معمولا پاها خیلی دیر گرم می شوند و خیلی هم زود یخ می کنند، چون زمانی که هوا سرد است، بدن جریان خون را در اندام های انتهایی کاهش می دهد تا خون بیشتری به ارگان های حیاتی برسد. پاهای ما مانند فلاکس چای عمل می کنند، یعنی اگر از همان اول سرد باشند، سرد باقی می مانند. اما اگر اول گرم باشند، شانس بیشتری دارید که گرم تر بمانند.
توصیه می کنیم قبل از پوشیدن جوراب ها، آنها را روی شوفاژ گرم کنید. کفش هایتان را جایی نگذارید که خیلی سرد باشند. اگر برایتان امکان دارد کفش هایتان را هم قبل از پوشیدن گرم کنید تا پاهایتان گرم بماند و یا کفش های مخصوص فصل سرما را که جنس مواد داخل آنها گرم است، بپوشید.

2- کلاه بگذارید و از بینی نفس بکشید
باید بدانید که بدن 30 درصد از سرمای خود را از طریق سر از دست می دهد. برای همین بهتر است کلاه بگذارید. حتما از کلاه هایی استفاده کنید که گوش هایتان را هم می پوشانند. مد را فراموش کنید و لباس های گرم و مناسب فصل بپوشید تا بدنتان کاملا گرم بماند. حواستان باشد از راه بینی نفس بکشید نه از راه دهان. واقعیت این است که سینوس ها قبل از اینکه هوا را راهی ریه ها کنند آن را را فیلتر و گرم می کنند. برای همین در موقع بازدم احساس گرما می کنیم.اما دهان چنین عملی را انجام نمی دهد و هوای سرد مستقیما وارد ریه ها می شود.

3- دست هایتان را در جیب هایتان نگذارید
زمانی که هوا سرد می شود، همه ما ناخودآگاه دست هایمان را در جیب هایمان می گذاریم و کمی قوز می کنیم و با سرعت راه می رویم. اما متخصصان توصیه می کنند که دست ها را آزاد بگذارید، پشت تان را صاف کنید و با حفظ تعادل بدن قدم بردارید. زمانی که دست هایتان را در راستای بدن نگه می دارید و راه می روید عضلات وارد عمل می شوند و جریان خون در دست ها به راحتی گردش پیدا می کند. برای همین هم دمای بدن کنترل می شود و کمتر احساس سرما می کنید.

4- منزل تان را به سونا تبدیل نکنید
سرماخوردگی بیشتر از اینکه در اثر خود سرما باشد، به دلیل گرم و سرد شدن بدن رخ می دهد. وقتی از منزلی که مانند سونا گرمش کرده اید خارج می شوید، یک تغییر اساسی در رگ های خونی تان ایجاد می شود و امکان دارد همین موضوع ساده باعث ایجاد پدیده رینود شود. رینود عارضه ای است که در آن انگشتان دست و پا هنگام قرار گرفتن در معرض هوای سرد، سفیدرنگ و کبود و دردناک می شوند. در واقع خروج از یک محیط گرم و وارد شدن به یک محیط سرد باعث می شود که مویرگ ها تنگ شوند. در این صورت خونرسانی به اندام های بدن کم می شود. برای پیشگیری از این قبیل مشکلات، منزلتان را خیلی گرم نکنید. بهترین دما برای داخل منزل بین 18 تا 20 درجه ی سانتی گراد است.

5- نوشیدنی های بدون کافئین را دریابید
کافئین موجود در قهوه باعث از بین رفتن گرمای بدن می شود. باید بدانید که کافئین گیرنده های داخل رگ های خونی را مسدود می کند و اجازه نمی دهد که رگ های خونی دوباره منقبض شوند. برای همین هم رگ ها گشاد می مانند و همین مسئله باعث می شود که شما خیلی زود گرمای بدنتان را از دست بدهید. برای همین زمانی که در هوای آزاد هستید و قهوه می نوشید، زودتر احساس سرما می کنید. توصیه می کنیم به جای مصرف زیاد قهوه و کلا نوشیدنی های حاوی کافئین از نوشیدنی های بدون کافئین و یا دمنوش های گیاهی استفاده کنید.

6- پاهایتان را ورزش دهید
هیچ چیز دلچسب تر از این نیست که در سرمای صبحگاهی، لحاف را روی سرتان بکشید و غلتی بزنید. اصلا ترک کردن لحاف و تشک در سرمای زمستان کار سختی است. اما می توان با انجام ورزش های ساده ای در رختخواب، بدن را گرم و آماده شروع کار کنید. برای این کار از انگشت پاهایتان شروع کنید. انگشت ها را بیست مرتبه بالا و پایین کنید. سپس با قوزک پاهایتان حرکت دورانی بزنید. ده مرتبه در هر جهت این کار را تکرار کنید. سپس ساق و ران پاهایتان را منقبض و شل کنید. ده مرتبه نیز این کار را تکرار کنید. این کارهای ساده، هم جریان خون را سریع تر کرده و بدنتان را گرم تر می کند و هم اینکه باعث می شود خواب، حسابی از سرتان بپرد.

7- خواب زمستانی ممنوع!
با دوستان و اعضای خانواده خود بیرون بروید و این روزهای سرد را در کنار آنها دلگرم باشید. بیرون رفتن با دوستان شما را گرم تر می کند. این را ما نمی گوییم. نتایج بررسی های محققان دانشگاه تورنتو نشان می دهد افرادی که تنها هستند و از جمع کناره گیری می کنند، بیشتر از افرادی که با مردم هستند احساس سرما می کنند. به عقیده محققان زمانی که ما با دوستان و اعضای خانواده هستیم، حواسمان پرت میشود و کمتر متوجه دمای محیط می شویم. نتایج پژوهش های محققان آمریکایی نشان می دهد که در جمع دوستان بودن و مرور خاطرات خوب باعث می شود که بدنتان گرم شود. به عقیده این محققان نوستالژی خاطرات و اتفاقات خوب زندگی باعث ایجاد آرامش جسمی می شود و مقاومت بدن در برابر سرما را بالا می برد.

8- کرم مرطوب کننده را فراموش نکنید
اگر از اگزما رنج می برید و یا اینکه پوستتان خشک است، با شروع فصل سرما باید کرم مرطوب کننده بیشتری بزنید. خیلی از آقایان تصور می کنند که کرم زدن یک کار زنانه است. اما باید بدانید سرما زن و مرد نمی شناسد و پوست را خشک و بی آب می کند. پوست های حساس و خشک گرمای بیشتری هم از دست می دهند، به خاطر اینکه گرما خون را به سطح پوست هدایت می کند. کرم مرطوب کننده بزنید و اجازه ندهید پوستتان خشک شود.

9- راکینگ چیر هم شما را گرم می کند
نشستن روی راکینگ چیر (صندلی هایی که حرکت گهواره ای دارند) برای خیلی ها دلچسب است و برای بعضی ها آزاردهنده. اما همین تاب خوردن در حالی که یک جا نشسته اید باعث کنترل انرژی بدن نیز می شود. زمانی که بدن بی حرکت می ماند، دمای آن افت می کند و عضلات شروع به لرزیدن می کنند، یعنی اینکه ناخودآگاه منقبض و سپس شل می شوند تا اینکه بدن را گرم نگه دارند. این عکس العمل طبیعی بدن زمانی رخ می دهد که دمای آن از 37 درجه پایین تر می آید. زمانی که روی این صندلی ها می نشینید و خودتان را تاب می دهید، عضلات بازوها و پاهایتان حرکت می کنند، جریان خون را به گردش در می آورند و گرمای بیشتری تولید می کنند.

10- باک ویتامین تان را پر کنید
برای اینکه سیستم ایمنی بدنتان تقویت شود، باید باک ویتامین بدنتان را پر کنید. ویتامین C ، ویتامین های گروه B و همچنین ویتامین E را دریابید که کمک زیادی به سیستم ایمنی بدن می کنند. مواد غذایی سرشار از این ویتامین ها را در الویت برنامه غذایی تان قرار دهید و اگر لازم بود با توصیه پزشک، از مکمل استفاده کنید. حواستان به ویتامین D بدنتان هم باشد. در فصل سرما، کمبود این ویتامین شایع تر است، به خاطر اینکه نور خورشید کمتر می شود. توصیه می کنیم هر روز به مدت 15 دقیقه در معرض نور مستقیم آفتاب باشید. مواد غذایی حاوی ویتامین د یعنی ماهی های چرب، تخم مرغ، قارچ و غیره را دریابید.  گیاهی به نام اکیناسه یا همان سرخارگل خودمان وجود دارد که از سرماخوردگی و آنفلوانزا پیشگیری می کند. قرص های این گیاه در داروخانه ها موجود می باشد. می توانید برای پیشگیری از آنها هم استفاده کنید.

 

منبع : سلامت نیوز

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

no-photo.webp

somaieh

0
0
1393/10/28

aaaaaaaaaaaaaaliii boood mamnooon

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
close.webp banner-diet.gif
torob
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
nazaratemoshtarian.webp
Top