10 یافته مهم و جالب سلامتی در سال 2013

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1392/10/26
person.webp 6852
heart.webp 0

10 یافته مهم و جالب سلامتی در سال 2013

 

در پایان هر سال میلادی دانشمندان نتایج تحقیقات و دستاوردهای تازه شان را به گوش دنیا می رسانند به این امید که شاید سبک زندگی مردم تغییر پیدا کند و بهتر شود.اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دوست دارند اطلاعات علمی شما دست اول باشد و از نتایج این تحقیقات به نفع سلامت شما استفاده کنند این اطلاعات اختصاصی شما هستند!

1- امگا 3 همیشه هم خوب نیست
گاهی وقت ها آنقدر درباره نکات مثبت خبرسازی می شود که یادمان می رود نگاهی هم به ویژگی های منفی بیندازیم. نتیجه این شک کردن درباره امگا 3 نشان داد مصرف بیش از اندازه این ماده باعث تغییر عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود و سیستم دفاعی نمی تواند ویروس ها و باکتری ها را دفع کند! دانشمندان گفته اند مصرف همزمان غذاهای دریایی، مکمل های غذایی امگا 3 و استفاده از مواد غذایی غنی از این ماده، مثل تخم مرغ یا آب پرتقال می تواند خطر افت کارکرد سیستم ایمنی را به دنبال داشته باشد.

نکته تکمیلی: حتی بهترین مواد غذایی هم اگر بی رویه مصرف شوند نتایج معکوس می دهند.

2- شکلات بخورید و لاغر شوید!
یکی دیگر از تحقیقات جالب سال گذشته ارتباط مصرف شکلات با کمر باریک شدن بود! تحقیقات دانشمندان اسپانیایی در مجله تغذیه نشان داد افرادی که مقدار بیشتری شکلات مصرف می کنند دور کمر باریکتر، اندامی لاغرتر و سوخت و ساز بدن بیشتری دارند.

نکته تکمیلی: در بین شکلات ها شاید بیشتر نتایج تحقیقی به شکلات تلخ برگردد. بعضی از متخصصان تغذیه می گویند حضور شکلات تلخ در رژیم غذایی افراد واجب است! این شکلات اثرات فوق العاده ای روی چربی سوزی می گذارد!

3- یک دلیل دیگر برای اینکه قند خونتان را چک کنید
در سالی که گذشت محققان اسپانیایی نشان دادند افرادی که قند خونشان نسبت به بقیه بالاتر است میزان تخریب سلولی شان هم بالاتر می رود و به دست خودشان سلول های بدنشان را به داوطلبانی برای بروز سرطان تبدیل می کنند. تحقیقی در انگلستان ثابت کرد ریسک ابتلا به مشکلات روانی یا سفاهت در افرادی که قند خونشان بالاتر است بیشتر می شود. این تحقیق در یک دوره پنج ساله انجام شد و نشان داد که حتی بدون داشتن دیابت نوع دو و تنها با بالا بودن قند خون احتمال ابتلا به این مشکل بیشتر می شود.

نکته تکمیلی:
حواستان به قند خونتان باشد و آن را به صورت منظم چک کنید. در عین حال هم سعی کنید رژیم غذایی تان را بیشتر از سبزیجات پر کنید و کمتر سراغ ماکارونی، پاستا و برنج سفید بروید. این گزینه ها می توانند باعث بالا رفتن قندتان شوند.

4- نمک گیر یا زمین گیر؟!
احتمالا درباره بد بودن مصرف زیاد نمک زیاد شنیده اید اما خوب است از نتایج آخرین دستاوردهای علمی هم با خبر شوید. دانشمندان اعلام کرده اند دریافت میزان بیشتری از سدیم باعث می شود ریسک ابتلا به بیماری های خود ایمنی و دیابت نوع اول بیشتر شود.

نکته تکمیلی: 70 درصد نمک دریافتی بدن ما از خوراکی های بسته بندی شده یا فرآوری شده به دست می آید. بنابراین سعی کنید هر چه سریع تر مقدار نمک غذایی تان را کم کنید. یادتان باشد به جای خرید یک قوطی کنسرو لوبیای پر نمک خودتان می توانید لوبیای خانگی و سالم تهیه کنید پس خودتان را دست کم نگیرید!

5- یک دلیل دیگر برای اینکه فست فود نخورید
مرکز پزشکی دانشگاه می سی سی پی خبری را منتشر کرد که واقعیت های ترسناکی را برملا می کرد. محققان ناگت مرغ دو برندآمریکایی را مورد بررسی قرار داده بودند و متوجه شدند اغلب مواد تشکیل دهنده آنها شامل استخوان و بافت های رباطی چربی است.

نکته تکمیلی: با اینکه چنین خبری در مورد ناگت های ایرانی منتشر نشده است اما باز هم دلیل نمی شود رژیم غذایی تان را فست فودی انتخاب کنید! مهم نیست چقدر سرتان شلوغ است. به بدنتان رحم کنید و حتی الامکان از غذاهای سالم و سریع کمک بگیرید. دیگر بیست دقیقه که این حرف ها را ندارد!

6- از گوشت به سمت گیاه!
نترسید قرار نیست گیاهخوار شوید، فقط قرار است به میزان مصرف گوشت قرمز توجه بیشتری کنید چون دانشگاه هاروارد گفته افرادی که میزان استفاده آنها از گوشت قرمز بیشتر از سایرین است ریسک بالاتری برای ابتلا به دیابت نوع دوم دارند! همین نتایج را محققان فرانسوی هم بعد از یک تحقیق 14 ساله ثابت کردند.

نکته تکمیلی: سعی کنید تعادل را در رژیم غذایی تان رعایت کنید و استفاده از گوشت سفید و سبزیجات را هم در بنرامه تان بگنجانید. گزینه دیگری که پیش رو دارید استفاده از پروتئین های گیاهی است.

7- رژیم غذایی روی اخلاق شما تاثیر مستقیم می گذارد
سال 2013 سه تحقیق متفاوت در دانشگاه های معتبر جهان انجام شدکه هر سه یک نتیجه مشترک داشتند. تحقیق اول در ژانویه گذشته در مجله سلامت روان منتشر شد و می گفت در بین بزرگسالان افرادی که میوه ها و سبزیجات بیشتری مصرف می کردند خلق و خویشان آرامتر بود و احساس خوشحالی و انرژی بیشتری می کردند. تحقیق دوم نشان داد که اگر حال روحی تان خوب نیست نباید سراغ رژیم غذایی غلط بروید چون در این صورت وضعیت روحی تان بدتر می شود اما آخرین تحقیق نتایج آزمایش هایی بیست ساله بود و ثابت کرد افرادی که طی این دوره، یعنی بیست سال، رژیم غذایی سرشار از دانه های سبز، پروتئین گیاهی، میوه ها و سبزی ها را رعایت کرده بودند میزان ابتلای شان به افسردگی بسیار پایین بوده است. درست برخلاف افرادی که از مواد غذایی فرآوری شده، سوسیس، نوشیدنی های پر شکر مثل نوشابه و دسرها استفاده می کردند. دانشگاه فنلاند اعلام کرد ریسک مبتلا شدن این گروه به افسردگی بالاست.

نکته تکمیلی: جمله قدیمی «شما همان چیزی هستید که می خورید» را سرلوحه برنامه غذایی جدیدتان کنید چون این جمله رسما درست است. هر چیزی که می خورید نه تنها روی وضعیت روحی تان بلکه روی وضعیت جسمی تان هم تاثیر مستقیم دارد. در نهایت یادتان باشد کیفیت حرف اول را می زند. هر چقدر کیفیت مواد غذایی بالاتر باشد حالتان هم بهتر خواهد شد.

8- کم بخوابید چاق می شوید
اگر از آن دسته افرادی هستید که شب ها به زور خوابشان می برد و نهایتا چهار پنج ساعت می خوباند بهتر است در سبک زندگی تان تجدید نظر کنید. اخیرا مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس اعلام کرده افرادی که کمتر می خوابند بیشتر می خورند! عکس این مسئله هم ثابت شده است. افرادی که به مقدار کافی می خوابند اشتهای کمتری دارند، کمتر از کربوهیدرات ها استفادته می کنند و در نتیجه لاغرتر هم می شوند! طبق تحقیقات دیگر که در دانشگاه تگزاس به عمل آمد، محققان دریافتند چهار ساعت و نیم خواب به جای هشت ساعت و نیم اشتها و احساس گرسنگی را بیشتر می کند. به خصوصدر ساعات اولیه ظهر! پس تعجب نکنید اگر وعده ناهارتان حجیم تر از همیشه است!

نکته تکمیلی: نه تنها سایز دور کمرتان به مقدار خواب شما وابسته است بلکه قدرت تولید مثل و همچنین عملکرد سیستم دفاعی بدنتان هم به دریافت خواب کافی مربوط می شود! پس خواب هشت ساعته تان را فدای چیزی نکنید.


9- نوشابه های رژیمی سالم نیستند!
می رسیم به یکی از عجیب ترین و جالب ترین تحقیقات انجام شده در 2013. طی تحقیقاتی که دانشگاه ییل انجام داد مشخص شد استفاده از شکر طبیعی بهتر از شیرین کننده های بدون قند است! طی این تحقیق دو گزینه پیش روی موش های گرسنه آزمایشگاهی قرار گرفت: اولی شکر واقعی بود و دومی محصولاتی که با شیرین کننده های مصنوعی درست شده بودند. انتخاب موش ها گزینه اول بود. دانشمندان نتیجه گرفتند که با شیرین کننده های مصنوعی نمی شود مغز را گول زد! به خصوص که استفاده از این شیرین کننده ها ممکن است میل استفاده از شکر را بیشتر و بیشتر کند! نتایج منتشر شده تحقیق دیگری در دانشگاه پزشکی میشیگان نتیجه ای مشابه را نشان داد. محققان به داوطلبانی که چاق بودند دو گزینه ارائه کردند. آب و نوشیدنی هایی که با شکر مصنوعی شیرین شده بودند، جالب است بدانید بعد از مصرف شکر، انسولین افرادی که گروه دوم را مصرف کرده بودند نسبت به آنهایی که آب نوشیده بودند 20درصد افزایش پیدا کرده بود.

نکته تکمیلی: اگر آنقدر همت داشته ایدکه قید نوشابه را بزنید و به جایش از نوشابه های رژیمی استفاده کنید حالا وقتش رسیده که آب را جایگزین نوشیندنی های رژیمی کنید. بعد از یک مدت کوتاه نتایج مثبتی را تجربه خواهید کرد.

10- وقت ترک کردن رسیده!
دانشمندان متوجه شدند با حذف مصرف نوشیدنی های شیرین ریسک ابتلای آمریکایی ها به بیماری های قلبی حداقل چهل درصد کاهش یافته است! تحقیق دیگری در موسسه ملی سرطان هم نشان داد زنانی که دیرتر از بقیه یائسه می شوند و مقدار شکر مصرفی شان هم بیشتر از بقیه است ریسک ابتلایشان به سرطان رحم نسبت به بقیه 78 درصد بیشتر است!

نکته تکمیلی: در بین 10 خوراکی پرمصرف که شکرشان طبیعی نیست، نوشابه ها جایگاه اول را دارند.

اگر شیرین کننده های مصنوعی را ترجیح می دهید بدانید که: طی یک تحقیق دو گزینه پیش روی موش های گرسنه آزمایشگاهی قرار گرفت: اولی شکر واقعی بود ودومی محصولاتی که با شیرین کننده های مصنوعی درست شده بودند. انتخاب موش ها گزینه اول بود. دانشمندان نتیجه گرفتند که با شیرین کننده های مصنوعی نمی شود مغز را گول زد!

 

منبع : آکا ایران

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

no-photo.webp

ali

0
0
1392/11/04

با تشکر از شما عالی بود

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
close.webp banner-diet.gif
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
Top