7 تمرین ساده جهت تقویت مغز

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1392/03/07
person.webp 5241
heart.webp 0

7 تمرین ساده جهت تقویت مغز

 

استفاده از مغز بدون وقفه  در محل کار  ادامه دارد، بنابراین برای مدیریت اطلاعات و فراموش نشدن جزئیات روزانه، انجام برخی تمرینات مغزی ضروری است. به همان ترتیب که فعالیت های جسمی و ورزش عضلات را تقویت می کنند، تمرین های ذهنی نیز، فعالیت های مغزی را بهبود می بخشند.در ادامه برخی از برترین تمرین ها برای تقویت مغز ذکر می شوند:

1- تقویت حافظه کوتاه مدت
تقویت حافظه کوتاه مدت به ذهن کمک می کند تا اطلاعات جدید سریع تر به خاطر سپرده و در نتیجه با سرعت بالا به کار گرفته شوند. این تمرین، زمان بسیار کمی در حد چند دقیقه در روز را به خود اختصاص می دهد.برای چند ثانیه فهرستی از چند کلمه تصادفی، مثل فهرست خرید را نگاه کنید و آنها را به خاطر بسپارید. سپس سعی کنید، آنها را به ترتیب از حفظ بگویید.

2- افزایش توان برای کسب زمان
سازماندهی امور، فعالیت های غیر مفید و از دست رفتن زمان را رفع می کند، در نتیجه فرد زمان بیشتری در اختیار خواهد داشت. برای دستیابی به سازماندهی مفید، انجام وظایف با رعایت نظم و بنابر کارکردها ضروری است. از سوی دیگر تشخیص اولویت ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  تمرین جالبی برای افزایش توان سازماندهی توصیه می شود، برای این تمرین باید محله ای را که برایتان آشناست، در ذهنتان تصور کنید و مکان های مختلف مانند، خانه ها و مغازه ها را جابه جا کرده و به بهترین شکل ممکن سازماندهی کنید. این تمرین به شما اجازه می دهد تا در محل کارتان بتوانید امور را سازماندهی کنید و زمان کافی داشته باشید، به این ترتیب ذهن تان با آرامش بیشتر به فعالیت می پردازد.

3- برای تصمیم گیری هایتان، استدلال کنید
تصمیم گیری براساس عقل سلیم از اهمیت ویژه ای برخوردار است، این شیوه نه تنها افراد را از خطرهای احتمالی دور می کند بلکه به تقویت قوه استدلال کمک می کند. استدلال کردن نیز به نوبه خود از برترین مهارت هایی است که مغز و ذهن را قوی و نیرومند می کند. بنابراین ذهن تان را به استدلال، شیوه های سازنده و منطقی عادت دهید. برای دستیابی به مهارت استدلال کردن، هر روز 5 دقیقه را برای کامل کردن سری های عددی منطقی صرف کنید. این نوع از تمرین های روانی به شما کمک می کند که به طور خودکار و براساس طرح های منطقی استدلال کنید.

4- توانایی های مغزی تان را بشناسید
برای به خاطر سپردن فعالیت های روزانه، یک راه حل وجود دارد: هر روز موضوع جدید در زمینه های متنوع یاد بگیرید. یاد گرفتن نکات جدید، بدون اینکه نورون های مغزی را خسته کند، به حفظ شدن فعالیت های ذهنی منتهی می شود.این تمرین به مغزتان کمک خواهد کرد که همیشه با نشاط آماده یاد گرفتن بیشتر بماند.  برای اینکه نکات جدیدی یاد بگیرید، هر روز چند دقیقه را در صفحات آموزشی اینترنت بگذرانید. در پایان مطالعه، اطلاعات کلیدی را جمع بندی کنید. به این ترتیب، نکات فراگرفته شده به شکلی پایدار در ذهنتان حفظ خواهند شد.

5- سرزندگی ذهنتان را حفظ کنید
فناوری همه جا حضور دارد و تمام کارمندها بیشتر زمان و  روز خود را با آنها سپری می کنند. اگرچه این فناوری ها به صرفه جویی در زمان منجر می شود اما به سرزندگی ذهن آسیب می زند. برای حل این مشکل، کافی است هر روز یک محاسبه ذهنی انجام دهید. به عنوان نخستین تمرین، بهترین کار این است که از ماشین حساب برای انجام حساب و کتاب های ساده خودداری کنید. به طور مثال برای حساب کردن سهم هر نفر از دوستان در رستوران، سریع تلفن همراهتان را به کار نیندازید.

6- انجام چند فعالیت به طور همزمان
اگر بتوانید چند کار را همزمان انجام دهید، توانایی های ذهنیتان به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. تکرار و تمرین از عوامل موفقیت در دستیابی به این شیوه است. به عنوان تمرین می توانید از کار با نرم افزارها شروع کنید، برای این منظور باید سعی کنید از دکمه های میانبر استفاده کنید، باید این قابلیت را تا حدی در خود پرورش دهید که دیگر نیازی به موس نداشته باشید. این حرکت باعث می شود که بتوانید همزمان چند کار را در کنار هم و به موازات یکدیگر انجام دهید.


7- برای بازدهی بالاتر، بیشتر تمرکز کنید
اگر برای متمرکز شدن روی یک پرونده به اندازه کافی تمرکز ندارید، نباید نگران شوید. با این حال ممکن است برخی اطلاعات مهم را از قلم بیندازید و بازدهی تان آسیب ببیند. برای رفع این معضل باید تا حد ممکن جلوی اطلاعات مزاحم را بگیرید و اجازه ندهید سطح آگاهی تان افت کند. در این زمینه تمرین مناسبی وجود دارد، به طور منظم، ظرفیت های تمرکزی تان را با استفاده از آزمون «استروپ» بسنجید. این آزمون کوتاه، به شما کمک می کند که بهتر متمرکز شوید و اطلاعات ذهنی تان را مرتب کنید.

 

منبع : تبیان

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

close.webp banner-diet.gif
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
Top