برای لاغر شدن چه راه هایی وجود دارد؟

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تاریخ ویرایش: 1400/07/07
ورود مقاله: 1390/10/17
person.webp 8343
heart.webp 0

 

* راه مناسبی برای لاغر شدن وجود دارد؟
آژانس ملی سلامت غذا در فرانسه اخیراً گزارشی دربارۀ لاغری منتشر کرده است که سر تیتر بسیاری از رسانه ها قرار گرفته و تبدیل به نظر مشترک، بین متخصصان و کارشناسان تغذیه برای افرادی که اضافه وزن دارند یا خیلی چاق هستند، شده است.

* کی و چگونه باید لاغر شد؟
وزن ایده آل، همان چیزی است که مرتبط با شکل شناسی شماست. این وزن طبق یک محاسبۀ ساده از ضریب تودۀ بدنی به دست می‌آید. بسیاری از زنان امروزی که می‌خواهند، حداقل باسن، ران های برجسته و شکم شان را آب کنند، چندان هم تابع این وزن نیستند. آنها وزنی را دلشان می‌خواهد که با آن، تمام بدن شان لاغر باشد، البته به جز سینه ها، چرا که سینۀ بزرگ مد است. بهترین کاهش وزنی که برای این افراد در جهت به دست آوردن اندامی متناسب مورد نظر است، بین 3 تا 5 کیلوگرم خواهد بود. به این ترتیب این افراد اندام بسیار ظریفی به دست خواهند آورد.

زمانی که تابستان از راه می‌رسد، لباس ها دیگر نمی‌توانند توده‌های تنفرانگیز چربی را بپوشانند، بنابراین خانوم‌ها شروع می‌کنند به حمله به توده‌های چربی در حالی که بنابر فیزیولوژی بدن شان، این کیلوهایی که می‌خواهند کم کنند، واقعاً اضافه نیستند. خود را ملزم به اجرای رژیم‌های لاغری می‌کنند؛ رژیم لاغریی که یکی از دوستان‌ شان استفاده کرده یا همان طور که مد شده از اینترنت پیدایش کرده اند. اگر بخواهند از روش‌های معقول و منطقی استفاده کنند به یکی از مؤسسات زیبایی می‌روند و از ماساژ، مزوتراپی، لیپولیز و... استفاده می‌کنند. شجاع ترهایشان هم به سراغ پیلاتوس یا دوچرخه سواری می‌روند .

اما تمام این زنانی که آرزوی وزنی را در سر می‌پرورانند که متناسب با  واقعیت وضعیت بدنی‌شان نیست، بازگشت وزن کم شده شان در کوتاه یا بلند مدت اجتناب ناپذیر خواهد بود. و این همان چیزی است که "یویو" نامیده می‌شود، یعنی کم کردن وزن و بازگشتش! این امر یکی از خطرات بزرگی است که طی یک دورۀ ده ساله یا حتی بیشتر باعث اضافه وزن شدید و چاقی بیش از حد می‌شود.  جدیداً یک عدۀ دیگر به این افراد پیوسته اند، آنها خواهان وزنی توهمی هستند که فاصلۀ بسیار زیادی با با وزن ایده آلشان دارد. آنها دائما در "رژیم" هستند، گرسنگی می‌کشند، قرص و جوشانده‌های لاغری می‌خورند  و بین روش‌ هایی که لاغرتر نشان شان می‌دهند، در رفت و آمد هستند؛ در نهایت هم سلامتی شان را از دست می‌دهند.

* کیلوهای واقعاً زیادی
اگر شما از آن دست افراد هستید که تعداد بسیار زیادی رژیم لاغری، از ا نواع مختلف را جمع آوری کرده اید و حالا هم دچار اضافه وزن و چاقی شده اید، لازم است که با یک پزشک متخصص یا کارشناس تغذیه مشورت کنید، و از او بپرسید که آیا وضعیتتان متناسب با شرایط بدن تان هست، و بررسی کنید که آیا این اضافه وزن، تأثیر بر سلامتی تان دارد یا نه؟ 

متخصص یا کارشناس تغذیه یک رژیم غذایی متعادل که متناسب با ذائقۀ شما و شرایط اجتماعی تان است، توصیه می‌کند؛ ضمناً  او از شما می‌خواهد که فعالیت جسمی و تحرک داشته باشید: او شما را به مسیر درست هدایت می‌کند.

اگر شما به اندازۀ کافی تحرک داشته باشید تا مصرف انرژی تان را افزایش دهید، بنابراین بدون هیچ خطری به آهستگی لاغر خواهید شد. با استفاده از رژیم غذایی که متخصص یا کارشناس تغذیه به شما پیشنهاد کرده است، عادات غذایی سالمی پیدا می‌کنید که مانع چاق شدن تان می‌شوند.


 

 

 

* تنها لاغر شدن؟ آسان نیست!
وقتی که باید ده ها کیلوگرم وزن کم کنید، زمان زیادی می‌برد و طولانی می‌شود، خیلی طولانی. بنابراین پیروی کردن از آن دست رژیم‌هایی معجزه آسایی که آژانس ملی سلامت غذا به شدت منع شان کرده، دیوانگی است!

* یکی از راه حل های پیشنهادی، روش ویت واچرز (Weight Watchers) است.
ایدۀ این روش در ذهن یک خانم بسیار چاق آمریکایی به نام جان نیدت که بعد از چندین تجربۀ لاغری تنها و دلسرد کننده شکل گرفت؛ این خانم از دوستانش دعوت کرد تا با او لاغر شوند. این روش جواب داد، گروه های دیگری به وجود آمدند، شبکه‌ بزرگ و بزرگتر شد و در سال 1963 به تمام جامعه منتقل شد تا جایی که تقریباً در کل کرۀ زمین، خصوصاً جاهایی که افراد چاق زیادی داشت، پراکنده شد. حالا این شبکه بر روی اینترنت قابل دسترس است.

یک مطالعه که در سال 2000 منتشر شده است، نشان داد این روش که از رژیم‌های غذایی متعادل و انجام فعالیت‌های جسمی بهره می‌برد و باعث به جریان افتادن بحث و جدل‌های بسیاری در جامعه شده است، بسیار مفید تر از لاغر کردن به تنهایی و زیر نظر متخصص تغذیه با دو جلسۀ 20 دقیقه‌ای مشاوره است.

از آنجایی که این روش‌های لاغری متقابل یکی از کلیدهای موفقیت در طولانی مدت است، شما می‌توانید بعد از مشورت با کارشناس یا متخصص تغذیه، به یکی از فروم های اینترنتی بپیوندید یا حتی خودتان یک شبکه درست کنید. شما به طور اجتناب ناپذیر تحت حمایت دیگران قرار می‌گیرید. مانند یک جلسۀ معمولی، شما در این فروم‌ها می‌توانید از پیشرفت‌ها، ناامیدی‌ها، دلسردی‌ها و پیروزی‌هایتان بگویید و با دیگران تبادل نظر کنید، این کار به شما کمک خواهد کرد.

* و در طولانی مدت؟
واضح است زمانی که خیلی چاق هستید و باید وزن زیادی کم کنید (اضافه وزنی که طی چندین سال به وجود آمده) به خاطر ضربه‌هایی که این کم کردن وزن به سلامتی وارد می‌کند، ممکن است به یک متخصص تغذیه یا ترجیحاً خدمات ویژۀ تغذیه در بیمارستان‌ها مراجعه کنید. ممکن است در آنجا مجبور شوید که جراحی معده انجام دهید. زیرا پیگیری یک رژیم کم کالری به مدت چندین سال راحت نیست. اما اگر کمی بیشتر حواستان باشد، روشی مانند وایت واچرز می‌تواند مانع از افزایش وزن و چاقی بیش از حد شما بشود. این روش با ایجاد عادات غذایی صحیح  و رعایت اصول بهداشتی شما را به کاهش وزن آهسته و منطقی هدایت می‌کند.

* آژانس ملی سلامت غذا، در گزارش معروفش فقط بر تغذیه ای سالم و متعادل تأکید نمی‌کند بلکه ضرورت کم کردن نمک را نیز یادآور می‌شود. از این به بعد، برای آشپزی باید کمتر روی نمک حساب کنیم!

 

 

منبع : گروه سلامت سیمرغ

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

no-photo.webp

samira samadi

0
0
1391/06/16

خیلی عالی بود دستتون درد نکنه

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
close.webp banner-diet.gif
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
Top