چگونه با غذاهای مورد علاقه وزن را کم کنیم؟

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تاریخ ویرایش: 1400/07/27
ورود مقاله: 1391/04/19
person.webp 11227
heart.webp 0

چگونه با غذاهای مورد علاقه وزن را کم کنیم؟ 

 

خوراکی های ممنوعه در زمان رژیم که به کاهش وزن شما کمک می کند. چگونه غذاهای مورد علاقه تان به کاهش وزن شما کمک می کند؟

رژیم ها نباید زیاد محدود باشد
میلتون استوک، یک متخصص تغذیه می گوید: غذاهای ممنوعه می تواند نتیجه معکوسی در رژیم داشته باشد. میلتون می گوید بیشتر مراجعه کننده های من از غذاهایی که به آنها کمک می کند تا زیاده روی در خوردنشان را کنترل کنند یا باعث از بین بردن چربی های شکمی شان و کاهش وزنشان می شود پرهیز می کنند. بدتر از آن، اینکه داشتن یک لیست غذایی نامحدود مثل این است که معده تان مانند یک کیسه پلاستیکی پر می شود. سرانجام این کیسه پلاستیکی منفجر می شود، همه غذاهای داخلش بیرون می ریزد. و اما کلید واقعی برای کاهش وزن چیست؟ ساری گریوز عضو انجمن تغذیه آمریکا می گوید: مواد غذایی با کیفیت و با ارزش غذایی بالا را انتخاب کنید. در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم که چگونه غذاهای درجه یک و با ارزش غذایی بالا که توسط رژیم گیرنده ها ممنوع شده است می تواند وزنشان را کم کند و در کاهش وزنشان موثر باشد.

نان
نان که شامل کربوهیدرات می شود، که تولید مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین را بالا برده و ایجاد رضایت کرده و از پرخوری جلوگیری می کند. تینا فراستیر یک متخصص تغذیه می گوید: نان یک منبع غنی کربوهیدرات است که مغز برای تولید سروتونین به آن نیاز دارد. سروتونین احساس آرامش و راحتی و سیری را بالا می برد. زمانی که بدن کربوهیدرات را هضم می کند، انسولین را آزاد می کند. انسولین، به تولید تریپتوفان در مغز که یک اسید آمینه است کمک می کند. سپس تریپتوفان به سروتونین تبدیل می شود. زمانی که سطح سروتونین به حد مطلوب و بالایی می رسد، شما احساس آرامش و خوشحالی می کنید و کمتر هوس خوردن به سرتان می زند. اما وقتی سطح سروتونین پایین می آید، احساس افسردگی و کج خلقی، در شما ایجاد می شود و باعث پرخوری شما می شود. 

پاستا
پاستا حاوی مقدار فراوانی مایع است که احساس سیری شما را دوچندان می کند. پاستای پخته شده و برنج حاوی 70 درصد آب هستند. طبق تحقیقی از انجمن تغذیه بریتانیا، خوردن غذاهایی که مقدار فراوانی مایع دارند در مقایسه با غذاهای خشک، احساس سیری شما را طولانی تر می کنند. کربوهیدرات موجود در پاستا مانند نان سطح سروتونین را بالا برده و از پرخوری جلوگیری می کند. مقدار مناسب پاستای پخته یک دوم فنجان یا به اندازه یک ملاقه بستنی است.

سیب زمینی
سیب زمینی که از نشاسته شکل گرفته دیر هضم بوده و حاوی فیبر بالایی است که از چاقی جلوگیری می کند سیب زمینی یکی از غذاهایی است که سوء تعابیر مختلفی درمورد آن وجود دارد. سیب زمینی از نوع سرخ کرده یا خیس خورده در خامه ترش، به کاهش وزن کمک نمی کند. اما وقتی سیب زمینی را می جوشانیم یا می پزیم، نشاسته موجود در آن، آب را به خودش جذب می کند و باعث برجسته شدن و باد کردن آن می شود. زمانی که سیب زمینی خنک می شود، مقدار نشاسته موجود در آن به شکلی درمی آید که مانع هضم آن می شود. برخلاف انواع دیگر فیبر، نشاسته در روده بزرگ تخمیر می شود، و یک اسید چرب را به وجود می آورد که ممکن است توانایی بدن را در مقابل سوزاندن کربوهیدرات ها از بین ببرد. درعوض چربی های شما را می سوزاند. مصرف مناسب و صحیح آن، سیب زمینی ای به اندازه یک مشت است.

کره بادام زمینی
حاوی مقدار زیادی چربی های سالم است که به کوچک کردن شکم کمک فراوانی می کند. مطالعات نشان می دهد که رژیمی که به صورت تک بعدی از اسیدهای چرب اشباع نشده تشکیل شده باشد، مثل مصرف مقدار زیادی کره بادام زمینی و آجیل در رژیم، از تجمع چربی ها در قسمت میانی بدن جلوگیری کرده و میزان سوخت کالری را بالا می برد درنتیجه در کاهش وزن بسیار موثر است. طی تحقیقی که اخیرا در دانشگاه هاروارد صورت گرفت خانم هایی که دوبار یا بیشتر در هفته یک وعده آجیل یا کره بادام زمینی می خورند، نسبت به کسانی که به ندرت آجیل مصرف می کنند، یک پوند کمتر وزن اضافه می کنند. یک دلیل آن این است که خوراک مختصری که شامل کره بادام زمینی باشد در احساس سیری شما تا حدود دو ساعت ونیم کمک می کند. اما غذاهایی که فقط از کربوهیدرات تشکیل شده باشند مثل برنج، فقط 30 دقیقه به شما احساس سیری می دهد. کربوهیدرات از ولع خوردن شما جلوگیری می کند درحالیکه آجیل و مغزجات به شما حس سیری می دهد.

پنیر
منبع غنی کلسیم است که کالری ها و چربی ها را می سوزاند. هر اونس(حدود 30 گرم) پنیر حاوی حدود 100 کالری و 5 گرم چربی است. طبق تحقیاتی که اخیرا صورت گرفته، کلسیم موجود در پنیر در سوخت کالری و چربی تاثیر بسزایی دارد. البته این به به این منظور نیست که مصرف این ماده معدنی هورمون کالسیترول، را آزاد می کند. کالسیترورل هورمونی است که باعث می شود بدن چربی ها را ذخیره کند. دانشمندان دانشگاه تنس دریافتند که افرادی که رژیم کم کالری دارند و شامل 300 تا 400 میلی گرم کلسیم به صورت روزانه می شود به طور قابل توجهی وزن کم می کنند اما کسانی که همین میزان کالری را مصرف می کنند اما کلسیم کمتری مصرف می کنند کاهش وزن مطلوبی نخواهند داشت. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چرا خوردن غذاهای غنی از کلسیم تاثیرگذارتر از دریافت کردن مکمل های کلسیم است. میزان کلسیم موجود در هر اونس(حدود 30 گرم) پنیر 200 میلی گرم است. مصرف مناسب و صحیح پنیر 2 اونس(حدود 30 گرم)  است.

شکلات تیره
از ولع خوردن جلوگیری می کند طبق مطالعات اخیر، 97 درصد خانمها ولع خوردن را تجربه کرده اند و شکلات یک منبع غذایی بسیار مناسب برای آنهاست. یک متخصص تغذیه می گوید مصرف گاه به گاه خوراکی های مورد علاقه تان بهتر از محروم کردن خودتان از آنهاست. در واقع افرادی که سعی می کنند راجع به خوردن شکلات فکر نکنند دو سوم بیشتر از افرادی که درمورد آن آزادانه صحبت می کنند مصرف می کنند.

میوه
میل به خوردن خوراکی های شیرین را از بین می برد و کم کالری است. بعضی از افرادی که رژیم می گیرند، خوردن این خوراکی کم کالری را نادیده می گیرند. اما طبق یک تحقیق جدیدی که در مجله مروری بر چاقی منتشر شده است دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که خوردن میوه با کاهش وزن همراه است. در یک مطالعه ای در برزیل، خانم هایی که 3 عدد سیب کوچک به غذای روزانه شان اضافه کردند طی 10 هفته بدون گرفتن رژیم 2 پوند (حدود 500 گرم) وزن کم کردند. اگرچه میوه حاوی مواد قندی طبیعی است اما سطح قند خون را بالا نمی برد. علاوه بر این میوه حاوی مقدار فراوانی آب و فیبر است و کالری کمی نیز دارد. حتی الامکان روزانه 3 واحد میوه بخورید اما هرگز آبمیوه های پرکالری مصرف نکنید. میانگین کالری در هر فنجان لیموی تازه 50، انگور60، توت فرنگی 70، و مرکبات 75 است.

 

منبع: سلامت سیمرغ

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 0

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 0 میانگین امتیاز : 0

نظرات کاربران در مورد این مقاله

no-photo.webp

somaie

0
0
1392/01/31

عالی بود مثل همیشه من با کمک شما توی 2 ماه 9 کیلو کم کردم منتظر مقاله های بعدی تون هستم

پاسخ آتی اسپرت : تبریک میگیم دوست گلم و براتون آرزوی موفقیت و سلامتی داریم

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

katy

0
0
1392/01/05

Kheyli khob bod.mamnonam az etelaati k midin

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

koorosh

0
0
1391/12/18

واقعا خیلی ممنون خیلی عالی

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

malihe

0
0
1391/12/15

mesle hamishe ali bod motshaker

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

fariba

0
0
1391/12/11

lممنون از اینکه اطلاعاتی مفید وبر پار در اختیار ما میگذارید

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

minoo

0
0
1391/11/24

mesle hamishe kamel va soodmand, vaghean mamnoon

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

مليحه كمالپور

0
0
1391/11/14

من درعرض 2 ماه 9 كيلو با رژيم شما وزن كم كردم

پاسخ آتی اسپرت : تبریییییییییییییییک میگم ..... براتون آرزوی موفقیت و سلامتی داریم

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

mina

0
0
1391/11/14

khili khob bod,mamnonam ke hanoz hamrahe ma hastid

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

معصومه محمدى

0
0
1391/10/14

بسيار پر محتوى و جالب بود از حسن توجه. شما سپاسگذارم

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

آرزو

0
0
1391/10/09

خیلی متشکرم- مقالات شما بسیار عالی بود- واقعاً انگیزه میدهد.من با کم خوری در طی 2 ماه 5 کیلو وزن کم کردم-الان فقط 3 کیلو اضافه وزن دارم- تلاشمو میکنم-خیلی به خودم سخت نمیگیرم-فقط میزان غذامو کم کردم.بهترین روش

پاسخ آتی اسپرت : بسیار عالی .... موفق باشید آرزو جان

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

liela

0
0
1391/09/25

خیلی مفید وجالب بود ،واقعاً ممنونم

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

razeghy

0
0
1391/09/06

با سلام ب دوستان خوبم مطالبتون مثل همیشه جالب ومفیدست ممنون از توجه تان

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

الهه

0
0
1391/06/31

سلام این برنامه به من خیلی کمک کرد من توی این دوره فعلا 1.250 گرم وزن کم کردم

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

شيما

0
0
1391/06/20

در مورد شكلات تلخ سوال داشتم 1 آيا چربي موجود در شكلات تلخ چاق نمي كند 2 ايا شكلات تلخ هاي ايراني مثل فرمند هم موثر است چون به نظر من آنها شيرين هستند و شكر دارند

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

محبوبه

0
0
1391/06/20

متشكرم خيلي خوب بود راستش من هميشه فكر ميكردم اگه ادم از خوردن چيزي ممنوع بشه تازه به خوردن ان چيز حريص تر ميشه اين جوري كه تو مقاله شما آمده خيلي خوبه چون ميتونيم از هر چيزي كه دوست داريم به مقدار كم بخوريم متشكرم

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

نجمه

0
0
1391/06/18

سلام ممنون مثل همیشه عالی و مفید بود . واقعا متشکرم

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

نازی

0
0
1391/06/10

جالب بود. من عاشق میوه ام. حتی در مورد کره بادوم زمینی . من سالهاست که به دلیل چاقی و حتی ترس از افزایش وزن کره نمی خورم. ولی اینکه این نوع کره به لاغری کمک میکنه خیلی واسم جالب بود. ممنون از مطالب جدید و مفیدی که میزارید.

پاسخ آتی اسپرت : سلام نازی عزیز . از نظر شما متشکریم

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

کوثر

0
0
1391/05/31

مقاله خوبی بود و تقریبا کامل.ازتون ممنونم بابت توجهتون به همه چیزهایی که مربوط به لاغر شدن مناسب میشه.

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
no-photo.webp

مهشید ز

0
0
1391/05/31

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان از شما بابت این مقاله کمال تشکر را دارم.یکی از بهترین و مفیدتریم مقاله ها بود .

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
close.webp banner-diet.gif
torob

به جمع ۲۵۰ هزار نفری ما بپیوندید.

در اینستاگرام هر روز تخفیف ویژه داریم!

atisportgroup@
upfooter

برخی از مشتریان ما:

فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
atisport-moshtari3.webp
Top