7 زمانی که ترازو وزنتان را اشتباه نشان میدهد

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1393/12/12
person.png 37340
heart.png 47

7 زمانی که ترازو وزنتان را اشتباه نشان میدهد

 

تزارو یک وسیله ارزشمند برای افرادی است که در تلاش برای کاهش وزن هستند. گرچه این وسیله بسیار مفید است اما نباید فراموش کنیم که تنها وسیله تخمین موفقیت یا شکست ما در کاهش وزن،‌ نیست. ممکن است که شماره های ترازو هیچ تغییری رو در وزن ما نشان ندهند اما خود ما متوجه کاهش سایز دور کمر خود شده باشیم. ما نمی گوییم که نباید از ترازو استفاده کرد بلکه می خواهیم متذکر شویم که نباید وسواس وزن کردن پیدا کنیم. به عبارتی، نباید هر روز هفته یا چند بار در یک روز، اقدام به وزن کردن خودمون بکنیم زیرا وزن ما در زمان های خاصی دچار نوسان می شود و این نوسانات می توانند باعث دلسردی و بی انگیزگی ما شوند. در این مطلب به شما می گوییم که چه زمان هایی از وزن کردن خودتون اجتناب کنید.

1 -  وزن کردن بلافاصله بعد از انجام ورزش
بعضی از ما بلافاصله بعد از پایین آمدن از تردمیل، بر روی ترازو می رویم تا نتیجه فعالیت خودمون رو در شماره های ترازو ببنیم و بفهمیم که چقدر چربی سوزانده ایم. ما غافل از این حقیقت هستیم که چربی سوزی بلافاصله بعد از ورزش و به همین زودی،‌ اتفاق نمی افتد. هر تغییر وزنی هم که ترازو در این فاصله کوتاه به ما نشان بدهد، در واقع ناشی از دفع آب از طریق عرق است و به زودی و با نوشیدن آب، سر جای خود بر می گردد. پس نباید بلافاصله بعد از ورزش، خودمون رو وزن کنیم.

2 -  وزن کردن بعد از خوردن غذا
بعضی از ما بلافاصله بعد از خوردن غذا، خودمون رو وزن می کنیم و غصه می خوریم که چرا نیم کیلو یا یک کیلو به وزن ما اضافه شده است. اما این وزن، وزن واقعی نیست بلکه وزن غذایی است که در معده و لوله های گوارشی قرار دارد. همونطور که می دانیم، همه غذایی که می خوریم جذب بدن نمی شود و بخشی از اون از بدن دفع می شود. پس در واقع فقط بخشی از وزن غذایی که خورده ایم،‌ در بدن باقی می ماند. همچنین، بدن بعد از صرف غذا دچار یک سری تغییرات فیزیولوژیکی می شود که وزن درست رو نشان نمی دهد. مثلاً بعد از خوردن غذا و بر حسب کیفیت غذایی که خورده شده است، حجم خون افزایش پیدا می کند. یا اگر غذای پرنمک مصرف کرده باشیم، به علت تجمع مایعات در بدن، دچار اضافه وزن کاذب می شویم. بنابراین، وزن بعد از صرف غذا، وزن واقعی و دائمی نیست.

3 -  وزن کردن در طی اولین هفته های شروع رژیم کاهش وزن یا شروع ورزش
با شروع یک برنامه ورزشی یا رژیمی،‌ وسوسه پریدن بر روی ترازو و بررسی پیشرفتی که داشته ایم، زیاد می شود. معمولاً‌ هم در هفته های اول،‌ شاهد کاهش وزن چشمگیری خواهیم بود که به ما انگیزه مضاعف می دهد. اما بعد از گذشت چند هفته، کاهش وزن دچار کندی می شود و دیگر به سرعت اولیه وزن کم نمی کنیم و این مسأله می تواند باعث نا امیدی ما شود. علت اینکه در مراحل اولیه به سرعت وزن کم می کنیم این است که با کمتر غذا خوردن، بدن به سراغ ذخایر گلیکوژن ماهیچه ها و کبد می رود تا انرژی مورد نیاز برای فعالیت ها رو فراهم کند. گلیکوژن به آب متصل است پس وقتی که بدن از گلیکوژن استفاده می کند، آب از گلیکوژن جدا می شود و از بدن دفع می گردد. پس وزنی که کم می کنیم،‌ در حقیقت وزن آب است که از بدن دفع شده است و نه وزن ناشی از چربی اضافی بدن. به همین دلیل، ما نباید دائم در مراحل اولیه به وزن کردن خودمون اقدام کنیم. زیرا علیرغم کاهش وزن سریع اولیه،‌ بعد از مدتی، وزن ما به کندی کاهش پیدا می کند که می تواند نا امید کننده باشد. ما باید حد تعادل رو در وزن کرد خودمون رعایت کنیم.

4 -  وزن کردن بلافاصله بعد از نوشیدن آب
نوشیدن یک لیوان بزرگ آب،‌ وزن ما رو به اندازه نیم کیلوگرم اضافه تر نشان می دهد. مسلماً این آب اضافی از بدن دفع می شود اما نه در همان زمان و بلافاصله بعد از نوشیدن اون. پس نباید بعد از نوشیدن آب خودمون رو وزن کنیم.

5 -  وزن کردن بلافاصله بعد از بچه دار شدن
بعضی از خانم ها تصور می کنند که با فارغ شدن و تولد فرزندشون، کاهش وزن بسیار چشمگیر و قابل توجهی خواهند داشت و لذا بلافاصله اقدام به وزن کردن خودشون می کنند. وزن کردن در چنین شرایطی معمولاً نا امید کننده است چون به هیچ وجه کاهش وزن مورد انتظار رو نشان نمی دهد. در هفته اول بعد از زایمان، حدود ۸ کیلوگرم از وزن مادر کاهش پیدا می کند که ناشی از وزن نوزاد، جفت، حجم خون و مایع آمنیوتیک بوده است. باید توجه داشته باشیم که افزایش وزن یک مادر در طی نه ماه بارداری ایجاد می شود و چیزی نیست که یک شبه قابل کاهش باشد و همه وزن مادر هم به وزن کودک و جفت و مایع آمنیوتیک مربوط نمی شود. در دوران بعد از زایمان باید بر روی سالم غذا خوردن و استراحت کردن و لذت بردن از تولد نوزاد، تمرکز نمود و در زمان مقتضی، اقدام به ورزش های مناسب و برنامه غذایی مناسب این دوران،‌ اقدام نمود.

6 -  وزن کردن در دوران قاعدگی
تغییراتی که در دوران قاعدگی در بدن خانم ها اتفاق می افتد، باعث بروز نوسانات زیادی در وزن می شود و حتی وزن رو تا یک کیلوگرم اضافه تر نشان می دهد. در هر صورت این افزایش وزن به خودی خود ایجاد شده و به خود به خود هم رفع می شود. پس نباید این نوسانات باعث نا امیدی یا هیجان زدگی و خوشحالی بی مورد فرد شود.

7 -  وزن کردن قبل از خواب شبانه
اغلب ما عادت داریم که صبح ها و بعد از بیدار شدن از خواب،‌ خودمون رو وزن کنیم. اما بعضی از ما، شب هنگام و درست قبل از خواب هم یک بار دیگر خودمون رو وزن می کنیم چون کنجکاو هستیم که بدانیم آیا در طی همان روز،‌ وزن کم کرده ایم یا نه. این وزن ممکن است که کمتر یا بیشتر از وزنی باشد که در صبح مشاهده کرده ایم. اما مسلماً وزن واقعی ما نیست چون افزایش یا کاهش وزن، به این سرعت و فقط در طی یک روز، اتفاق نمی افتد. این وزن در واقع وزن آخرین وعده غذایی که خورده ایم، آخرین ورزشی که کرده ایم و آخرین باری که آب نوشیده ایم می باشد.

کلام آخر:
ترازو فقط یکی از انواع وسایل اندازه گیری میزان پیشرفت در کاهش وزن است و گاهی نیز پیشرفت یا عدم پیشرفت واقعی رو به ما نشان نمی دهد. نباید به وزن کردن خودمون معتاد بشویم بلکه کافیست هفته ای یک بار و در یک ساعت خاص از روز، با همان لباس ها و ترازویی که قبلاً خودمون رو وزن می کردیم،‌ اقدام به وزن کردن خودمون کنیم.

 

منبع : سلامت نیوز

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.png 47

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 10 میانگین امتیاز : 4.5

نظرات کاربران در مورد این مقاله

no-photo.png

عیسی

2
0
1398/06/22

بهترین زمان برای وزن کردن اینه که در طول ی هفته ی ساعت مشخصی رو انتخاب کنید و هر روز همون ساعت خودتون رو وزن کنید بعد آخر هفته از این وزن ها میانگینش رو به دست بیارید وزن دقیقتون میشه

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
2
0
no-photo.png

الیکا

10
9
1395/08/12

خب بهترین زمان برای وزن کردن چه زمانیه؟

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
10
9
close.png banner-diet.gif
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
Top