به راحتی کالری سوزی کنید

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1397/10/26
person.webp 3615
heart.webp 3

افرادی که اندامی متناسب دارند و حتی یک گرم چربی اضافی هم در بدن شان پیدا نمی شود، رژیم غذایی شان دقیق و منظم است و البته از ورزش غافل نمی شوند. شاید نتوانید مانند این قبیل افراد ورزش کنید و رژیم غذایی تان دقیق و اصولی نباشد ولی روشهایی وجود دارد که به شما کمک میکند کالری های اضافی را راحت تر بسوزانید ممکن است به نظر عجیب بیاید اما با استفاده از چند راه ساده و به ظاهر پیش پا افتاده، امکان ذخیره چربی اضافی در بدن شما به حداقل می رسد و از داشتن اندامی متناسب خوشحال تر می شوید.

ویتامینD مصرف کنید
تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد خانم هایی که کمبود ویتامین D دارند، کاهش وزن شان دیر تر اتفاق می افتد. این تحقیقات که در مجله تغذیه انگلستان به چاپ رسیده نشان می دهد مصرف روزانه دو هزار میلی گرم ویتامین D روند کاهش وزن را سریع تر می کند. بنابراین لازم است که در رژیم های لاغری ویتامینD کافی گنجانده شود.

قهوه بنوشید
مطالعات نشان می دهد که مصرف کافئین سرعت سوختن کالری های اضافی را افزایش می دهد.سوزان روبرتز، پروفسور تغذیه از دانشگاه بوستون و نویسنده کتاب «رژیم غذایی من» به شما می گوید که بدین منظور بهتر است قهوه مصرف کنید اما مراقب باشید که زیاد قهوه ننوشید و در مصرف این نوشیدنی زیاده روی نکنید.

 

 

به اندازه کافی بخوابید
نداشتن خواب کافی دشمن تناسب اندام شماست. اگر طی شبانه روز کمتر از چهار ساعت بخوابید و این بی خوابی ها برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، سوخت و ساز بدن شما کم می شود و همین موضوع زمینه بروز چاقی را فراهم می کند. بنابر توصیه متخصصان طی شبانه روز بین 7 تا 9 ساعت بخوابید.

کارها را با دست انجام دهید
ظرف بشویید؛ خانه را با جارو برقی تمیز کنید یا آشپزی کنید. همیشه به ماشین ظرفشویی یا سایر وسایل برقی آشپزخانه وابسته نباشید. انجام این کارها سبب می شوند انرژی مصرف کنید و کالری های بیشتری بسوزانید.

حجم غذاها را کاهش و وعده ها را افزایش دهید
در این صورت کالری کمتری می سوزانید. کریسی ولینگتون، متخصص تغذیه از دانشگاه ماساچوست، به شما توصیه می کند که برای کاهش وزن و تناسب اندام در هر وعده غذای کمتری بخورید و به جای آن تعداد وعده ها را افزایش دهید.

تند تر راه بروید
حتی اگر قرار است برای خرید در پاساژها و خیابان راه بروید، سرعت حرکت تان را افزایش دهید. سعی کنید همیشه طوری راه بروید که انگار قرار ملاقات مهمی دارید و کمی دیرتان شده است. در این صورت تند تر راه می روید و کالری بیشتری می سوزانید.

بخندید
شاید برای تان عجیب باشد اما وقتی می خندید و شاد هستید نسبت به افراد افسرده انرژی بیشتری مصرف می کنید. اگر در طول روز 15 دقیقه بخندید می توانید تا 50 کالری بسوزانید. برای تناسب اندام شاد باشید و از هر فرصتی برای خندیدن استفاده کنید.

صبحانه بخورید
وقتی صبحانه کامل و مفصلی می خورید، بدن شما می داند که گرسنه نیستید؛ در نتیجه چربی سوزی را حتی با انجام فعالیت های ساده شروع می کند. متخصصان تغذیه به شما توصیه می کنند که بهتر است صبحانه شما شامل تخم مرغ در کنار میوه و سبزیجات تازه باشد. مصرف نان های سبوس دار هم شما را سیر تر نگه می دارد.

تحرک داشته باشید
اگر شغل شما طوری است که باید پشت میز بنشینید، هر یک ساعت یک بار حداقل پنج دقیقه به خودتان استراحت دهید. از جا بلند شوید و حرکت کنید. از پله ها بالا یا پایین بروید و به طبقات دیگر سری بزنید. وقتی در طول روز تمام مدت یک جا نشسته باشید، بدن شما کوچک ترین فرصتی برای از دست دادن چربی های اضافی ندارد. پس این فرصت را برای خودتان ایجاد کنید.

غذاهای فیبردار مصرف کنید
غذاهای کم چرب و سرشار از فیبر نسبت به سایر غذاها دیرتر هضم می شوند. در نتیجه بعد از خوردن آنها مدت زمان بیشتری سیر می مانید و در طول روز برای رفع گرسنگی سراغ میان وعده های کم ارزش نمی روید. اسفناج، گل کلم و کلم بروکلی از جمله سبزیجات سرشار از فیبر هستند که توصیه می شود آنها را حتما در برنامه غذایی تان جای دهید.

مراقب غذاهای شیرین باشید
مصرف غذاهای شیرین سبب ترشح انسولین در خون می شود. اگر در طول روز فعالیت داشته باشید، شکر به سمت سلول ها حرکت کرده و انرژی لازم برای فعالیت های بدن را فراهم می کند؛ در غیر این صورت طبق گفته جورج کروز، نویسنده کتاب «درمان چربی های شکمی» شکر به صورت چربی در بدن ذخیره می شود و تناسب اندام را برهم می ریزد. پس هنگام مصرف شیرینی جات احتیاط کنید.

لبنیات بخورید
محققان می گویند مصرف لبنیات کم چرب از ذخیره شدن چربی در بدن مانع می شود. بدین ترتیب لازم است حتما لبنیات را در رژیم غذایی تان بگنجانید.

زود شام بخورید
برای اینکه بدن شما فرصت چربی سوزی داشته باشد، آخرین وعده غذایی شما باید حداقل سه تا چهار ساعت قبل از خواب مصرف شود. وقتی دیروقت غذا می خورید و بلافاصله بعد از آن به تختخواب می روید نباید انتظار داشته باشید اندام شما متناسب باشد. این عادت برای تنظیم سوخت و ساز بدن شما مضر است. پس سبک زندگی تان را کمی تغییر دهید و شام را زودتر از زمان معمول بخورید.

هنگام صحبت با تلفن راه بروید
اگر قرار است یک ساعت با یک دوست قدیمی گپ بزنید، بهتر است یک جا ننشینید و حداقل کمی قدم بزنید. فرصت خوبی است تا ضمن حرف زدن پای تلفن، کالری هم بسوزانید؛ یک تیر و دو نشان! اگر نمی خواهید گوشی تلفن را هنگام راه رفتن دست تان بگیرید، از هدست استفاده کنید.

ماشین تان را تمیز کنید
وقتی در حال شست وشو و تمیز کردن اتومبیل تان هستید، دست های تان حسابی به حرکت در می آید و این فعالیت ها به چربی سوزی شما کمک می کند.

آب بیشتری بنوشید
افرادی که در طول روز کم آب می نوشند و کم آبی بدن را تجربه می کنند، سرعت متابولیسم بدن شان کاهش می یابد. نتایج تحقیقات پژوهشگران آلمانی نشان می دهد نوشیدن آب کافی در طول روز سرعت سوخت و ساز بدن را تا 30 درصد افزایش می دهد. بنابراین بهتر است در روز هفت تا هشت لیوان آب بنوشید.

با احتیاط غذا سفارش دهید
بررسی محققان دانشگاه همیلتون کانادا نشان می دهد وقتی یک خانم همراه یک آقا به رستوران می رود، برای سفارش غذاهای کم کالری تمایل بیشتری دارد اما وقتی چند خانم همراه هم به رستوران می روند، این موضوع را نادیده می گیرند؛ بنابراین توصیه می شود شیوه ای را انتخاب کنید که شما را به سمت انتخاب غذاهای کم کالری هدایت می کند.

آرامش داشته باشید
استرس مداوم سبب ترشح هورمون کورتیزول می شود. این هورمون کالری ها را به شکل چربی در بدن شما ذخیره می کند که البته بیشتر به شکل چربی شکمی ذخیره می شوند. اگر می خواهید شکمی صاف و فاقد چربی داشته باشید، استرس را از خودتان دور کنید.

پوست میوه ها را جدا نکنید
پوست میوه ها فیبر بیشتری دارد. وقتی میوه را با پوست می خورید، بدن شما برای شکستن فیبرها انرژی بیشتری مصرف می کند که این موضوع در کاهش وزن بی تاثیر نیست.

کمتر تلویزیون ببینید
تحقیقات نشان می دهد افراد بزرگسالی که میزان تماشای تلویزیون را به نصف کاهش می دهند، در طول روز کالری بیشتری می سوزانند که این موضوع به کاهش میزان غذا خوردن آنها ارتباطی ندارد. تماشای تلویزیون شما را تنبل می کند و سبب می شود ساعت ها روی مبل بنشینید و تحرک نداشته باشید.

کمی فلفل به غذای تان اضافه کنید
اگر به غذاهای تند لب نمی زنید، برای چربی سوزی بیشتر، کمی فلفل قرمز به سالاد یا غذاهای تان اضافه کنید. برخی از محققان بر این باورند که غذاهای تند، سوخت و ساز بدن شما را به طور موقت افزایش می دهند.

ماهی سالمون بخورید
در یک تحقیق معلوم شد افرادی که ماهی سالمون می خورند، نسبت به کسانی که در رژیم غذایی شان گوشت مصرف می کنند، کاهش وزن قابل ملاحظه ای دارند. این تحقیق در شرایطی انجام شد که میزان کالری مصرفی هر دو گروه یکسان بود. بنابراین در رژیم های غذایی کاهش وزن، نقش موثر ماهی سالمون را نادیده نگیرید.

چای سبز بنوشید
در کنار مصرف قهوه، مصرف چای سبز را هم به برنامه غذایی تان اضافه کنید. چای سبز ترکیباتی دارد که در تقویت سوخت و ساز بدن تاثیر دارد. طبق مطالعات محققان دانشگاه ژنو در سوییس، مصرف چای سبز یکی از راه های خوب برای سوزاندن کالری های اضافی است.

عصرانه بخورید
مصرف میان وعده های سالم مانند میوه ها برای سلامت بدن شما مفید است و به تناسب اندام هم کمک می کند. وقتی میان وعده ها را در رژیم غذایی تان داشته باشید، سوخت و ساز بدن تان بهتر تنظیم می شود و هنگام گرسنگی به سرعت سراغ غذاهای کم ارزشی مانند کیک های کارخانه ای، چیپس، پفک و… نمی روید. بدن بیشتر افراد برای هضم مقدار غذا در حجم کم انرژی بیشتری مصرف می کند. بنابراین بهتر است مقدار غذای کمتری را هر چند ساعت یک بار به بدن تان برسانید. این شیوه تغذیه بهتر از این است که هنگام ناهار و شام غذای مفصلی بخورید.

منبع : آکاایران

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.webp 3

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 3 میانگین امتیاز : 3/7

نظرات کاربران در مورد این مقاله

no-photo.webp

مریم

0
0
1397/10/26

خیلی عالی و کاربردی

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
0
0
close.webp banner-diet.gif
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
Top