مزایا و معایب استفاده از دستگاه های بدنسازی

whatsapp-share facebook-share telegram-share

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ورود مقاله: 1394/01/22
person.png 10560
heart.png 5

مزایا و معایب استفاده از دستگاه های بدنسازی


 مروری بر مزایا و معایب برخی از این دستگاه‌ها می‌تواند به شما در انتخاب دستگاه مناسب وضعیت‌تان کمک کند. شما می‌توانید روی دستگاه‌‌‌های وزنه به طور نشسته، ایستاده و یا خوابیده کار کنید و خود دستگاه کار را تقریبا برایتان انجام می‌دهد اما طرز استفاده از برخی دستگاه‌های دیگر، متفاوت است.

دستگاه حلزونی یا وزنه‌زنی
این دستگاه‌‌‌ بدن‌سازی برای افراد مبتدی بسیار مفید است چون می‌توانید خیلی ساده وزنه مناسب با خودتان را انتخاب کنید و به روال دستگاه پیش بروید و از آنجا که افراد مبتدی هنوز با طریقه صحیح کارکردن آشنا نیستند، این دستگاه موجب می‌شود به خودشان آسیب نزنند.

مزایا :

۱) سرعت بالاتر :
از آنجا که شما فقط باید داخل دستگاه نشسته و وزنه مناسب برای خود را انتخاب کنید، سرعت تمرینات‌تان بسیار سریع‌تر پیش خواهد رفت و خیلی سریع می‌توانید برای انجام حرکات سوپرسِت دستگاه خود را تغییر دهید بدون اینکه نگران باشید دمبل خود را درست جابه‌جا یا وزنه مناسب را انتخاب کرده‌اید یا خیر.

2) سهولت استفاده :
برای بیشتر دستگاه‌‌‌ها طریقه و روش استفاده توضیح داده شده است و ورزشکار می‌تواند خیلی ساده با خواندن دستورالعمل نوشته شده کنار هر دستگاه یا تبعیت از فرد جلویی از دستگاه به راحتی استفاده کند.

3) خطر کمتر آسیب‌رسانی :
این مورد برای افراد مبتدی بسیار مهم است چون این افراد هنوز طریقه صحیح استفاده و از دمبل‌‌‌ها را یاد نگرفته و نمی‌توانند حرکات خود را متوازن کنند. در این طریق، دستگاه به آنها کمک می‌کند که چنین مشکلاتی پیش نیاید.


معایب :


1) حسی کاذب از افزایش قدرت :

انجام تمرینات با دستگاه و بلند کردن چیزی به واقع بسیار متفاوت است و متوجه خواهید شد با اینکه سنگینی وزنه‌‌‌هایتان در باشگاه رو به افزایش است اما در واقعیت شما قوی‌تر نشده‌اید.

2) افزایش خطر ایجاد آسیب‌‌‌های ناشی از تکرار زیاد :
دستگاه‌‌‌های وزنه‌زنی این اشکال را دارند که احتمال آسیب‌‌‌های ناشی از انجام حرکات به دفعات بالا برای چند هفته پشت سر هم را بالا می‌برد. اگر هر زمان که به باشگاه می‌روید، روی عضلات، تاندون‌‌‌ها و رباط‌‌‌های یکسان کار کنید، آسیب خواهید دید اما وزنه‌‌‌های آزاد این مشکل را ندارند چون شما تا می‌توانید سعی می‌کنید حرکات مختلف را انجام دهید.

۳) حسی کاذب از امنیت :

بعضی افراد تصور می‌کنند که چون دستگاه آنها را در پیش رفتن تمرین راهنمایی می‌کند، هیچ خطر صدمه دیدن و آسیب‌رسانی وجود ندارد. حتی اگر به طور دقیق مطابق با دستگاه پیش بروید، ممکن است با وزنه زیاد به عضلاتتان صدمه بزنید. باید دقت کنید که هنگام کارکردن با دستگاه هم حدودی را رعایت کنید.

دستگاه اسمیت
دستگاه اسمیت، محبوبیت زیادی دارد اما به واقع یکی از بدترین دستگاه‌‌‌ها در باشگاه به شمار می‌رود. وقتی شما حرکات اسکوات را انجام می‌دهید، شکل بدنتان در نظر گرفته نمی‌شود و شما مجبور خواهید بود که حرکاتی را انجام دهید که ممکن است با طبیعت بدنتان سازگار نباشد. افرادی که با این دستگاه کار می‌کنند، در خطر صدمه خوردن به نواحی پشت‌شان و زانو و مفصل ران هستند. در انجام حرکات اسکوات با وزنه‌‌‌های آزاد می‌توانید طبق طبیعت بدنتان تمرینات را انجام دهید و چنین مشکلاتی برایتان پیش نیاید.


منبع : تبیان

دستگاه ورزشی چگونه در رسیدن به وزن ایده آل به ما کمک  می کند؟

با استفاده از یک دستگاه ورزشی، می توانید روزانه کالری بیشتری مصرف کنید و بعد از گذشت چند هفته، علاوه بر کاهش وزن و شرایط وزن ایده آل، به فیزیک مناسب بدنی خود برسید. هر دستگاه ورزشی، کالری متفاوتی مصرف می کند. برای اطلاع از بهترین شیوه ورزش برای لاغری و میزان کالری مصرفی هر دستگاه ورزشی، بر روی اسم هر یک از آن ها کلیک کنید.

میزان کالری مصرفی تردمیل ، دوچرخه ثابت ، فوتبال دستی ، میز بیلیارد ، میز پینگ پنگ ، دمبل ، دستگاه بدنسازی چند کاره و ایرهاکی را در ادامه مشاهده نمایید.

heart.png 5

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

تعداد رای : 2 میانگین امتیاز : 1.5

نظرات کاربران در مورد این مقاله

no-photo.png

زینب

1
0
1394/10/09

عالی و مفید بود. واقعا ممنونم

آیا این نظر برایتان مفید بود ؟
1
0
close.png banner-diet.gif
upfooter
فروشگاه لوازم ورزشی تردمیل دوچرخه ثابت فوتبال دستی میز بیلیارد
میز پینگ پنگ ایرهاکی صندلی ماساژور ماساژور پا
Top